Asistenți medicali instruiți în managementul AVC, în cadrul unui curs organizat la...

Asistenți medicali instruiți în managementul AVC, în cadrul unui curs organizat la Timișoara

0
DISTRIBUIȚI

În perioada 4–5 iulie, la Timișoara s-a desfășurat cursul „Managementul accidentului vascular cerebral – pentru asistenții medicali din Unitățile de Primiri Urgențe (UPU)”, organizat în cadrul proiectului FOCUS AVC.

Evenimentul a reunit 26 de asistenți medicali, care au participat la sesiuni de instruire și au obținut certificate cu credite OAMMR.


Printre lectorii implicați în desfășurarea cursului s-au numărat: dr. Mihai-Bujor Grecu, dr. Adrian-Lucian Țandără, dr. Ioan-Cosmin Muntean, asist. Anișoara-Elena Borbely și asist. Melinda Borobar.

Proiectul FOCUS AVC are ca obiective principale creșterea accesului și eficienței îngrijirii pacienților cu accident vascular cerebral, elaborarea de ghiduri și protocoale de tratament, dezvoltarea unui registru informatizat și promovarea unei abordări integrate între structurile medicale implicate.

Până în anul 2028, peste 1.230 de profesioniști din domeniul sănătății vor beneficia de sesiuni de formare specializată prin intermediul acestui program.

Proiectul este cofinanțat din Fondul Social European Plus (FSE+), are un buget de 73,6 milioane de lei și este implementat de un consorțiu format din: Spitalul Universitar de Urgență București, Spitalul Clinic Județean de Urgență Târgu-Mureș, Spitalul Clinic Județean de Urgență „Pius Brînzeu” Timișoara, Societatea de Neurologie din România și Asociația Medicilor Rezidenți.

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.