
Cu prilejul sărbătoririi Zilei Județului, mai multe instituții de cultură oferă locuitorilor acestuia concerte, spectacole, tururi ghidate, precum și expoziții temporare și permanente.
Muzeul de artă organizează, în zilele de sâmbătă, duminică și luni, din 26 până în 28 iulie, de la ora 19:00, tururi ghidate în expoziția „Cerul, Pământul și Cuvântul. O retrospectivă Virginia Baz Baroiu”, incluse în biletul de intrare și destinate unui grup de maximum 25 de persoane. În mod excepțional, muzeul este deschis publicului și luni, 28 iunie, cu acces gratuit, marcând astfel ultima zi de vizitare a expoziției și celebrarea Zilei Județului Timiș. Înscrierea la tururi se face pe site-ul Muzeului de Artă.
Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș sărbătorește Ziua Județului Timiș printr-un concert extraordinar de folclor autentic și simțire românească, cu Paul Surugiu Fuego și soliști ai folclorului bănățean, „Drag de Timiș, drag de România noastră!”, în 24 iulie de la ora 19:00, cu acces pe bază de invitații obținute prin platforma www.eventim.ro.
De asemenea, în Piața Victoriei va avea loc o horă timișeană, la care participă zece ansambluri și formații folclorice din județ iar iubitorii de folclor sunt invitați și la bastionul Theresia, la spectacolul de gală al festivalului-concurs „Lada cu Zestre”, ediția a XVIII-a. Accesul este liber.
Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin” oferă în acest sfârșit de săptămână concertele „Bastion by Merlin”, cu participarea trupelor Alone at Parties și Mircea Baniciu&Țapinarii, care au loc în curtea bastionului Therezia, cu acces liber, iar Forza ZU, cel mai așteptat spectacol al verii, va avea loc sâmbătă, 26 iulie, pe pista Aeroportului Internațional „Traian Vuia”.
