
Circulația rutieră a fost reluată începând de astăzi pe întreaga lungime a bulevardului Liviu Rebreanu, însă lucrările de reparații nu sunt complet finalizate. Anunțul a fost făcut de primarul Timișoarei, Dominic Fritz, care a precizat că intervențiile rămase vor fi realizate în vacanțele școlare, pentru a reduce impactul asupra traficului.
„Am încheiat lucrările pe toate tronsoanele unde s-a intervenit, înainte de începerea școlii. Cu ce a mai rămas de făcut vom continua în perioada vacanțelor școlare, când traficul e mai redus”, a transmis edilul.
Bulevardul Liviu Rebreanu, unul dintre cele mai lungi și aglomerate din oraș, face legătura între Calea Șagului și sensul giratoriu de la AEM. Reabilitarea a început în luna mai a acestui an, fiind necesară din cauza degradărilor produse de traficul intens, în special al vehiculelor grele: gropi, denivelări și crăpături extinse.
Lucrările s-au desfășurat etapizat, pentru a minimiza perturbarea circulației.
Primul tronson vizat a fost între străzile Drubeta și Brâncoveanu, unde intervențiile s-au desfășurat între 25 mai și 20 iunie.
Pe lângă lucrările de reabilitare a carosabilului, municipalitatea a demarat și o serie de intervenții pentru fluidizarea traficului și îmbunătățirea circulației pietonale. Acestea au vizat intersecțiile bulevardului cu Aleea Sănătății, Calea Martirilor și strada Salcâmilor, precum și accesul în stația de carburanți de lângă Spitalul Județean. La intersecția cu Calea Martirilor, pe sensul de mers spre Calea Șagului, a fost amenajată o nouă bandă de încadrare. Configurația finală va include două benzi pentru virajul la stânga, una pentru mers înainte și una pentru înainte sau dreapta. Măsura presupune desființarea unor locuri de parcare și a unei porțiuni de spațiu verde, în beneficiul fluidizării traficului în zonă.
