
Consiliul Județean Timiș a demarat lucrările pentru modernizarea drumului județean DJ 691, sectorul Nod de descărcare A1 – limita cu județul Arad, proiect finanțat prin fonduri europene, în cadrul Programului Regional Vest 2021-2027, gestionat de Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest, în calitate de Autoritate de Management a Programului.
Lucrările vizează un tronson de aproximativ 30 km, care începe de la nodul de descărcare de pe Autostrada A1 și se întinde până după localitatea Armeu, la limita cu județul Arad. În prezent, pe șantierul din localitatea Fibiș a fost realizată organizarea acestuia și a fost asigurată semnalizarea temporară pentru traficul care traversează zona.
Pe lângă reabilitarea efectivă a drumului, proiectul include o serie de măsuri de siguranță rutieră, printre care semnalizarea orizontală și verticală, montarea de parapete și iluminarea sectoarelor periculoase. Pentru protecția mediului și îmbunătățirea aspectului zonal, în localitățile Pișchia, Fibiș, Mașloc și Alioș vor fi amenajate spații verzi cu o suprafață totală de aproximativ 17.000 mp. De asemenea, proiectul prevede construirea de platforme pentru stații de încărcare electrică, în conformitate cu planurile de mobilitate durabilă.
Lucrările mai includ repararea a două poduri existente, refacerea și construirea a aproximativ 55 de podețe, realizarea acceselor către proprietăți private și amenajarea stațiilor de autobuz. În plus, proiectul va îmbunătăți conexiunea drumului județean cu rețeaua TEN-T, contribuind la creșterea mobilității și conectivității în regiunea Vest.
Valoarea totală a proiectului este de aproximativ 126,5 milioane de lei. Din această sumă, circa 87,1 milioane lei provin din fonduri europene FEDR, contribuția Consiliului Județean Timiș este de aproximativ 26,1 milioane lei, iar diferența este acoperită de la bugetul de stat.
„Drumul județean DJ 691 este în prezent greu practicabil, mai ales pe sensul spre Arad, unde traficul greu este frecvent și tonajul legal nu este respectat.
Reabilitarea acestui tronson va include organizarea a două puncte de control permanente pentru monitorizarea camioanelor și un sistem informatizat care va măsura depășirea masei admise, fără a opri traficul. Constructorul estimează că lucrările se vor finaliza în aproximativ 18 luni. Este o investiție extrem de importantă pentru comunitățile locale și pentru siguranța rutieră”, a declarat Alfred Simonis.
Proiectul DJ 691 face parte dintr-un plan mai amplu de modernizare a infrastructurii rutiere din județul Timiș, care include și alte investiții majore. Un exemplu este DJ 604, sectorul Tomer – Pluncan, conectând județele Arad și Caraș-Severin și traversând Munții Poiana Ruscă, proiect considerat cea mai mare investiție realizată de un județ din vestul României după 1990, cu o valoare de aproape 100 de milioane de euro.
În cadrul acestor proiecte, consiliul județean precizează că urmărește nu doar modernizarea infrastructurii, ci și dezvoltarea economică și turistică a zonelor tranzitate de drumuri. Modernizarea DJ 691 va facilita accesul la servicii și va contribui la siguranța rutieră, reducând riscul accidentelor și deteriorarea drumului din cauza traficului greu.
Conducerea Consiliului Județean Timiș a anunțat că vor fi organizate conferințe de presă periodice pentru a prezenta progresul lucrărilor pe fiecare tronson, detaliile tehnice și legăturile cu alte drumuri din județ. Obiectivul este ca populația și comunitățile locale să fie informate constant asupra stadiului investițiilor și respectării termenelor și standardelor de calitate.
Semnarea contractului de finanțare pentru reabilitarea acestui sector de drum a fost anunțată acum un an și jumătate de fosta administrație județeană, și din nou, în octombrie 2025, de noua administrație. Și începerea lucrărilor a mai fost anunțată o dată, la finalul anului trecut.





