Toleranță zero pentru șoferii iresponsabili: Cinci bărbați trimiși în judecată de procurorii...

Toleranță zero pentru șoferii iresponsabili: Cinci bărbați trimiși în judecată de procurorii din Caransebeș

0
DISTRIBUIȚI
Foto: Arhivă

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Caransebeș au finalizat, în perioada 19 – 23 ianuarie 2026, rechizitoriile prin care au dispus trimiterea în judecată a cinci bărbați acuzați de infracțiuni grave contra siguranței circulației pe drumurile publice. Printre cazuri se numără șoferi depistați sub influența substanțelor psihoactive, alcoolemii record de peste 2 g‰ și un accident provocat de neatenție combinată cu consum de alcool.

Alcoolemii record și accidente pe drumurile din județ

Cea mai ridicată valoare a alcoolemiei a fost înregistrată în cazul inculpatului V.N., care a fost depistat la volanul unui autoturism VW Passat, în localitatea Mehadia, având o îmbibație alcoolică de 2,35 g‰ în sânge. Tot la Mehadia, un alt bărbat, G.G., a fost trimis în judecată după ce a condus un VW Bora cu o alcoolemie de 2,11 g‰.

Un alt caz vizat de procurori este cel al lui M.P.N., care, în timp ce conducea un BMW pe DN 68 (Voislova), având o alcoolemie de 1,85 g‰, a pierdut controlul direcției din cauza neatenției și a intrat în plin într-un stâlp de beton.

Droguri la volan și refuzul probelor biologice

Procurorii au taxat dur și consumul de substanțe interzise, dar și sustragerea de la control:

  • Substanțe psihoactive: Inculpatul C.R.C. a fost trimis în judecată după ce a fost depistat la volanul unui Ford Focus, în localitatea Mâtnicu Mare, sub influența substanțelor psihoactive (THC și 11-OH-THC).
  • Refuzul recoltării: Inculpatul P.D.C. este acuzat de refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice.


    Deși aparatul etilotest a indicat o valoare uriașă de 1,35 mg/l alcool pur în aerul expirat în localitatea Vama Marga, bărbatul a refuzat ulterior recoltarea sângelui la spitalul din Oțelu Roșu.

Toate dosarele au fost înaintate spre soluționare Judecătoriei Caransebeș. Menționăm că această etapă a procesului penal reprezintă finalizarea anchetei și trimiterea actului de sesizare la instanță, situație care nu înfrânge principiul prezumției de nevinovăție.

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.