CSC Dumbrăvița nu a reușit să treacă de codașa CSC Șelimbăr. Alb-verzii...

CSC Dumbrăvița nu a reușit să treacă de codașa CSC Șelimbăr. Alb-verzii își știu, în cele din urmă, adversarii din Cupă

0
DISTRIBUIȚI

FOTO: Benga Gabi

Singurul aspect pozitiv e că alb-verzii au întrerupt o serie de șase eșecuri. CSC Dumbrăvița avea însă nevoie neapărat de victorie cu CSC Șelimbăr, singura formație din serie fără victorie. Jocul de sâmbătă de pe arena Ștefan Dobay s-a încheiat însă la egalitate, scor 1-1, după ce timișenii au deschis scorul dar nu au reușit să țină de avantaj nici de această dată.

Gazdele au deschis scorul prin tânărul Rareș Butnărașu în minutul 13, care a urmărit o minge respinsă după șutul lui Panaite. La numai două minute distanță însă Petrișor Petrescu a egalat cu un șut în vinclu. Mai mult, sibienii au avut o ocazie importantă tot în primă parte, Miklos fiind aproape să fie surprins de la distanță. Dar și Sofran (min. 38) a avut un gol anulat pe motiv de ofsaid.

Au fost ocazii mari și după pauză, ultima în minutul 88, cu Cibi protagonist, dar scorul nu a mai putut fi schimbat.

Doar 2 puncte pentru oaspeți, rămași pe locul 22, și 4 pentru gazde, aflați 19. Pentru dumbrăvițeni urmează un alt meci de șase puncte, pe terenul nou-promovatei CSM Olimpia Satu Mare, sâmbătă, 4 octombrie, de la ora 11.00.

CSC Dumbrăvița (antrenor Florin Fabian): Mikloș – Morariu (62, S. Popovici), Butnărașu, Panaite, Gladun (46, Ciurel) – B. Vasile (62, Cibi), Ailenei (81, Buțu) – Sofran (cpt.), Pădurariu, Cristea (46, Curescu) – Gondiu

CSC Șelimbăr (antrenor Eugen Beza): Măluțan – T. Ivan, Wiktorski, Natea (cpt.), S. Șerban – Al. Luca, Ayine (68, Boboc) – An. Șerban (68, D. Benzar), Petrescu (89, Lenghel), Bucuroiu – S. Jurj (76, Buzan)

„Am făcut un meci slab astăzi, e clar. Am abuzat de mingi lungi, dar cel mai mult am observat lipsa de încredere a jucătorilor noștri. S-a văzut că sunt afectați după șirul înfrângerilor, deși am încercat să umblăm la moralul lor și la încredere. Tinerețea lor, probabil și lipsa de experiență își spun cuvântul. Îngrijorător este faptul că luăm goluri foarte ușor după ce înscriem. S-a întâmplat și în meciul cu ASA. Am încercat să le transmit să avem o construcție progresivă și să aducem mingea în careu repede, dar din păcate am abuzat de mingi lungi, prea multe mingi lungi și, bineînțeles, adversarul a reușit să ne blocheze. Ce pot să spun? E greu… Situația în care se află echipa nu e una ușoară. Anticipam treaba asta. Sigur, ne-am pus speranțe cu toții să câștigăm meciul de astăzi.


Din păcate, am întâlnit o echipă care cu experiența unor jucători, iată, a reușit să scoată un punct la noi și asta sigur ne îngreunează și mai mult situația în care ne aflăm. E clar că nu trecem printr-un moment bun. Va trebui să muncim mult la moral, să muncim și la antrenamente, ca să putem să revenim și să încercăm să adunăm puncte, să creștem. Ăsta e singurul lucru de făcut.

Teama de a greși vine din lipsa de încredere în forțele lor. Sunt afectați după ultimele rezultate, deși le-am transmis că trebuie să construim pe momentele bune pe care le-am avut în jocurile precedente. Din păcate, presiunea rezultatului își spune cuvântul asupra unor jucători, mai ales a celor tineri. Și asta s-a văzut și în meciul de azi.

Le cer să joace mult între linii, să avem o mobilitate bună, poate ați auzit că am strigat și de pe margine… Din păcate, teama asta de a încerca să paseze înainte, chiar dacă riscă, îi face să dea foarte multe mingi înapoi, aducem adversarul peste noi și apoi suntem obligați să jucăm minge lungă, deși nu asta antrenăm. Din păcate spun, lipsa de încredere e cel mai mare dușman al nostru în momentul de față. Vedem ce urmează în continuare. Va trebui să muncim și să le transmitem multă încredere și să joace fără presiune. Dumbrăvița, sigur, își propune să se salveze de la retrogradare, dar nu avem o conducere care să pună presiune mare iar jucătorii să nu poată să dea pe teren tot ce pot.

Eu sunt preocupat de echipa noastră. Sigur, celelalte echipe încearcă și ele să facă puncte, e normal. Asta e… Știam că nu ne va fi ușor. Bugetul echipei, lotul pe care am încercat să-l facem… dar eu muncesc din pasiune și de când am venit aici încerc să-i dezvolt pe băieții ăștia. Sper să vină ceva și de la ei în perioada următoare și să putem să trecem peste momentele astea. Avem trei meciuri, cu Satu Mare, Metalul Buzău și cu Câmpulung Muscel, în care trebuie să ne revenim. Asta e singura soluție!”, a declarat Florin Fabian, antrenorul principal al dumbrăvițenilor.

Adversari schimbați în grupa de Cupă

Ieri, timișenii și-au aflat adversarii din faza grupelor Cupei României. În mod bizar, inițial s-a anunțat un program greșit, asta deoarece chiar federalii nu ar fi aplicat o modificare de regulament. Deși inițial credeau că vor juca în grupa A iarăși cu CFR Cluj, dumbrăvițenii au fost nevoiți să modifice după anunțarea programului oficial, faptul că vor juca de fapt (tot din nou), cu Rapid. Toate jocurile ar trebui să fie, conform regulii, acasă pentru timișeni, pe 29 octombrie cu giuleștenii. Pe 3 decembrie cu CSM Slatina, respectiv pe 17 decembrie cu FC Argeș. Dar ținând cont că cel puțin două jocuri ar putea fi televizate iar Banatul nu dispune momentan de stadion cu nocturnă omologată, aceste partide ar putea fi de fapt, ca în precedentele ediții, în deplasare pentru timișeni. Celelalte echipe din grupă, cu care CSC Dumbrăvița nu va juca sunt CFR Cluj și Metaloglobus.

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.