EURO 2016: Elveția învinge greu Albania în al doilea meci din grupa...

EURO 2016: Elveția învinge greu Albania în al doilea meci din grupa României. Când e următorul joc al ”tricolorilor”

0
13416967_1150833498302828_3111718529642279928_o
Duelul fraților Xhaka în Elveția – Albania (1-0). Foto: Facebook / UEFA EURO

Naționala României ocupă penultimul loc în Grupa A după prima ”etapă”. Astăzi, în al doilea meci al turneului final Euro 2016 Elveția a trecut la limită, scor 1-0, de debutanta Albania.

Balcanicii au evoluat aproape o oră în inferioritate numerică în urma eliminării căpitanului Lorik Cana.

Elveția a deschis scorul devreme prin Schar, în minutul 5. Albanezii au rămas în zece oameni încă din prima repriză, Cana (min. 37) văzând al doilea cartonaș galben după un henț intenționat în fața careului. Chiar și așa debutanții la un turneu final, fie el Campionat Mondial sau European, au avut câteva ocazii mari pe parcursul jocului. De fiecare dată portarul Sommer s-a opus egalării. Ultima dată, în fața lui Gashi, pe final.

În meciul de azi a avut loc și un duel inedit între frații Xhaka. Granit a evoluat pentru elvețieni, în timp ce fratele său mai mare, Taulant, a fost titular la albanezi. Cei doi nu s-au menajat pe teren (foto).

Ieri, România a fost învinsă cu 2-1, la Saint-Denis, de Franța. În urma acestui joc naționala gazdă, urmată de Elveția, ambele cu câte 3 puncte, conduc Grupa A. România și Albania ocupă locurile 3-4, cu câte zero puncte. Miercuri, 15 iunie, de la ora 19.00, România va juca la Paris, pe Parc des Princes, cu naționala Elveției. În aceeași zi, dar de la ora 22.00, Franța va întâlni Albania, la Marseiile.

În această seară se mai dispută două jocuri la Euro 2016, primele din Grupa B: Țara Galilor – Slovacia (ora 19) și Anglia – Rusia (ora 22).