Somaţie de plată de la primărie pentru un bărbat mort de 23...

Somaţie de plată de la primărie pentru un bărbat mort de 23 de ani. Vezi explicaţia birocraţilor

0
DISTRIBUIȚI

bani

Pe numele unui bărbat, care este decedat de 23 de ani, a fost trimisă o somaţie de plată pentru suma de 755 de lei, reprezentând impozite restante în ultimii cinci ani. Primăria Călan a vrut astfel să-şi recupereze impozitele pentru mai multe terenuri pe numele lui Aurel Davidoi.  „Nu mi-a venit să cred ochilor când am primit somaţia de plată pe numele bunicului meu, care a murit în urma cu 23 de ani. Înştiinţarea de plată pentru suma de 755 lei a fost emisă de un angajat al Primăriei Călan, aceeaşi instituţie care a eliberat certificatul de deces al bunicului meu în urma cu 23 de ani. Mai mult, referentul Laurean Lupulescu este rudă prin alianţă cu noi şi bănuiesc că a participat la înmormântarea bunicului meu. Nu pot spune cu certitudine că a fost acolo, pentru că s-a întâmplat acum 23 de ani. Curios este însă faptul că în anul 2006 am anunţat Primăria Călan că sunt moştenitorul casei şi terenurilor care au aparţinut bunicului meu, pentru că atunci am vândut o parte dintre proprietăţi”, a declarat moştenitorul bărbatului decedat .


Ba mai mult, acesta a susţinut că ” încasez sume de la APIA pentru terenuri, ceea ce însemnă că în Registrul Agricol al Primăriei Călan sunt înregistrat ca moştenitor”. Urmaşul a plătit datoria către bugetul local.

„Somaţia de plată am emis-o, pentru că pentru terenurile respective nu s-a plătit impozit în ultimii cinci ani. Moştenitorul avea obligaţia să depună acte prin care să ateste moştenirea. Nu a făcut-o, motiv pentru care s-a emis somaţia de plată. Şi dacă am fi ştiut că persoana este decedată, în lipsa unei hârtii scrise din partea unui moştenitor legal, am fi emis tot pe numele mortului somaţia de plată, pentru a-l obliga pe moştenitor să vină să declare proprietatea şi să plătescă impozitul. Sunt rudă prin alianţă cu familia respectivă, adică socrul meu e ceva verişor cu decedatul, însă la momentul decesului nu eram căsătorită, deci nu eram rudă şi nu am participat la înmormântare”, a declarat referentul Laurean Lupulescu, angajatul Primăriei Călan, care a emis somaţia de plată pe numele persoanei decedate. Angajatul a recunoscut, însă, că în Primăria Călan nu s-a făcut confruntarea între bazele de date între birourile primăriei.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.