Primarul Nicolae Robu a arătat din nou rapiditatea cu care se poate răzgândi la 180 de grade atunci când o situaţie îl avantajează.
Ieri, acesta a luat parte la inaugurarea centrului pentru persoane nevoiaşe, de pe strada Telegrafului. Merită reamintit că pentru a cinsti prezenţa şi implicarea primarului în întregul proiect, cei de la centru au pus în incintă un mic tablou cu chipul primarului, tablou care a fost confiscat rapid de edilul jenat de gest. Cu ocazia evenimentului edilul declara că „în complexitatea vieţii unii pot ajunge în situaţii de a fi fără venituri, în situaţii în care răspunderea lor pentru ce li s-a întâmplat poate fi mai mică. Trebuie să dăm dovadă de umanitate în relaţia cu ei. Trebuie să îi ajutăm. A-i ajuta înseamnă a-i lua de pe străzi, a le oferi consultaţiile de care ei au nevoie şi a-i îndruma pentru ca după un anumit timp să fie în stare să trăiască pe picioarele lor”.
Nu aceeaşi atitudine o avea Robu în 2011, atunci când primar al urbei de pe Bega era Gheorghe Ciuhandu.
Trebuie menţionat că la acea dată jocurile în administraţia locală erau făcute de Alianţa Pentru Timiş, din care faceau parte PNL, PNŢCD şi FDGR. Legat de centrul pentru nevoiaşi, Robu, în calitatea sa de preşedinte al PNL Timiş, declara că „acolo e o zonă rezidenţială importantă, se intenţionează să se realizeze un astfel de obiectiv. Oamenii din zonă mi-au spus că au purtat discuţii la primărie, încercând să convingă municipalitatea să nu facă centrul acolo. Timişoara trebuie să fie oraşul oamenilor harnici, nicidecum oraşul loserilor. Nu putem să-i lăsăm de izbelişte pe aceşti cetăţeni, dar nu cred că este în regulă să-i aducem în zonele centrale ale unui oraş de cinci stele. Trebuie duse la periferie. Este opţiunea acestor cetăţeni să fie periferici şi nicidecum în astfel de zone. Riscăm să degradăm oraşul nostru astfel încât să nu ne putem mândri cu el. (…) Eu nu voi sta indiferent faţă de acest subiect. Cred că este deplasat să aducem aceşti oameni fără adăpost în zonele centrale ale oraşului nostru. Voi cere consilierilor PNL să nu voteze acest proiect, cu această locaţie”.
Are perfecta dreptate Robu, fostul primar a fost un primar bun, pentru-ca,nu a facut nimic pentru Timisoara! ,chiar ca nu a deranjat pe nimeni, dovada ca, a domnit 16 ani!
Si unde este ipocrizia?
Titlul e absurd! Sau autorul nu are nici o legatura cu logica si ar trebui sa isi caute altceva de lucru? Sa isi schimbe meseria si sa faca ceea ce stie. (Daca stie cava sau are doar papagal)
vreau sa va spun ca ac.art.nu are nici o noima.de fapt ce vreti sa aratati in el,lupta dintre partidele politice sau trebuia sa dai niste informatii corecte legate de Cantina Saracilor,cred ca asa ii spune,sau nu despre asta era vorba!!?? O alta institutie care sa fie pe str,telegrafului nu stim stimata ziarista.Sau ai scris art.din infor.primite prin telefon,nu te-ai deranjat sa faci deplasarea,macar pt o foto. cu primarul.Am fi vrut sa aflam si noi cum ii spune mai corect institutiei respective,cine este dna DIRECTOARE cu apucaturi comuniste,ce buget are cum il gospodareste ,cati angajati,cum se comporta cu ei,poate si-a pus si tablaul ei langa al primarului…SUCCES TARA DE K !
Daca nu realizezi care e ipocrizia e ori fiindca esti ipocrit si tu, ori prost. ori ambele.