ACS Poli încă speră la salvare după victoria cu Baloteşti. Formaţia pregătită...

ACS Poli încă speră la salvare după victoria cu Baloteşti. Formaţia pregătită de Valeriu Răchită s-a impus după ce oaspeţii au rămas în zece

0

Puncte importante obţinute de ACS Poli în duelul din subsol cu CS Baloteşti. Timişorenii pregătiţi de Valeriu Răchită s-au impus pe final, scor 3-1 (1-1) după ce oaspeţii au rămas în inferioritate numerică. Bădăuţă (dublă) şi italianul Paramatti au contribuit la succesul care-i mai oferă speranţe la salvare penultimei clasate.

Meciul a început bine pentru gazdele de pe „Electrica”, care au beneficiat de un penalty în minutul 18. Ţîrîrlaş a fost împins de Flămânzeanu iar lovitura de pedeapsă a fost transformată de Bădăuţă. Oaspeţii au revenit însă pe tabelă în manieră asemănătoare, în prelungirile primei părţi.

După un henţ al lui Munteanu în propriu careu Vasile „Ciubuc” Mihai a restabilit egalitatea.

Elevii lui Răchită au irosit în startul părţii secunde şanse bune de a reveni în avantaj prin Buzean şi Bădăuţă. Cu zece minute înainte de expirarea timpului regulamentar Flămânzeanu a văzut al doilea cartonaş galben şi i-a lăsat pe ilfoveni în zece oameni. Jucătorii lui Gică Mihali aveau să cedeze în final. În minutul 89 Lorenzo Paramatti a marcat cu capul din „libera” lui Calugher. Iar în prelungiri Bădăuţă a stabilit scorul final în urma unui contraatac.

După acest rezultat echipa timişoreană ocupă în continuare locul 19, cu 18 puncte acum, la 11 distanţă de prima poziţie salvatoare. Baloteştiul are acum doar patru puncte în faţa lui ACS Poli.

ACS Poli: D. Moldovan – Ţîgîrlaş, Paramatti (cpt.), Bilia, Vl. Olteanu – D. Munteanu (46, Golda) – Buzan (86, L. Oprea), Calugher, Ant. Manolache, Sidorenco (76, Chemin) – Bădăuţă. Antrenor: Valeriu Răchită

CS Baloteşti: Fulga – M. Neagu, Flămânzeanu, Marciuc (cpt.), Voineag – M. Ghiţă, G. Mihai (81, Capotă), C. Predescu, R. Licu (60, Niculae) – V. Mihai, F. Paraschiv (69, Mitrache). Antrenor: Gheorghe Mihali

„Am avut foarte multe situaţii de a marcat, din păcate nu le-am fructificat şi a trebuit să vină minutul 85 să marcăm golul 2 şi ultima fază ca să câştigăm clar. Eu cred că e o victorie meritată a noastră, am fost echipa pozitivă, echipa care a încercat să joace, să-şi creeze situaţii. Cred că Baloteşti a venit la meci egal aici”, a spus după joc Valeriu Răchită, tehnicianul lui ACS Poli.