SCM Politehnica a pierdut la Constanţa. Dobrogea Sud s-a bucurat de prezenţa...

SCM Politehnica a pierdut la Constanţa. Dobrogea Sud s-a bucurat de prezenţa spectatorilor

0

SCM Politehnica nu a reuşit să provoace o surpriză la malul mării, la debutul antrenorului Buricea pe banca gazdelor de la Dobrogea Sud.

Constănţenii s-au impus cu 26-21 la capătul unui duel pe care l-au dominat şi care a pus capăt unui tur de coşmar în Liga Zimbrilor pentru bănăţeni.

Jocul a fost mai strâns în prima parte, încheiată cu doar două goluri avantaj pentru „marinari”. Poli, fără Fenici, a reuşit să egaleze după pauză la 14 în faţa publicului dobrogean, prin marcatorul nr. 1 Sadoveac, dar alb-albaştrii au răspuns aprig şi s-au distanţat apoi la +6 goluri pe tabelă când mai erau 15 minute din meci.

Alb-violeţii au mai reuşit o apropiere la doar patru goluri pe un final controlat de Dobrogea Sud, a doua clasată în Liga Zimbrilor. Poli rămâne cu doar 9 puncte pe antepenultimul loc, al 12-lea, şi va începe returul pe 8 decembrie, tot în deplasare, la Focşani.

SCM Poli (marcatori): Sadoveac 5 goluri, S. Ignat 4, I. Dumitrescu 3, Neamţu 3, Năstăsie 3, R. Trif 1, Păiuş 1, Cîtu 1.