SCM Politehnica a cedat la Vaslui și rămâne „în adâncurile” clasamentului Ligii...

SCM Politehnica a cedat la Vaslui și rămâne „în adâncurile” clasamentului Ligii Zimbrilor

0

SCM Politehnica nu a reuşit să lege victoria de acasă cu o altă trupă din Moldova – Bacău, cu un alt succes azi, în deplasare la Vaslui.

CSM-ul gazdă s-a impus cu 32-29 după un final ratat de alb-violeţi.

Timişorenii au condus doar după primele schimburi de mingi. Gazdele au preluat apoi conducerea şi s-au distanţat la patru goluri, dar la pauză diferenţa era „sensibilă”: 14-13. Sadoveac şi Csog au semnat mai mult de jumătate din reuşitele bănăţenilor, dar nu a fost suficient, evident. Deşi Poli s-a aflat mereu la câte un gol sau două în spatele Vasluiului, elevii lui Attila Horvath nu au reuşit să gestioneze ultimele minute aşa cum şi-ar fi dorit. Acatrinei şi compania au fost mai în formă şi s-au distanţat decisiv după un atac ratat de SCM Poli.

Poli rămâne în subsol, doar pe 12 din 14 echipe, cu doar şase puncte din 12 jocuri. Turul va fi încheiat de handbaliştii alb-violeţi cu o deplasare crâncenă, la locul 2 Dobrogea Sud, duminică, 28 noiembrie.

SCM Poli (marcatori): Sadoveac 9 goluri, Csog 6, Năstăsie 5, Trif 4, S. Ignat 2, Fenici 2, Păiuș 1