Timişoreanul Doru Andrei, titular în eşecul cu Slovacia, ultimul joc al naţionalei...

Timişoreanul Doru Andrei, titular în eşecul cu Slovacia, ultimul joc al naţionalei U19 la Euro

0

România U19 a dezamăgit în ultimul joc al turneului final Euro 2022. „Tricolorii mici” au pierdut cu gazda Slovacia (U19), scor 0-1, după un gol încasat în minutul 90+5. Doru Andrei, mijlocaşul Politehnicii, a fost titular, dar nu a prins finalul dramatic, în urma căruia elevii lui Adrian Văsîi au ratat şi participarea la barajul pentru Mondialul U20 din 2023.

Doru, la fel ca în meciul cu Franţa, a fost din primul minut pe teren.

Ieri seară, la Trnava, a fost înolocuit în minutul 62, după ce a fost unul dintre puţinii „tricolori” care au şutat pe poarta adversă. România a preferat un joc de aşteptare, la adăpostul unui 0-0 care asigura locul 3, dar a primit gol la aproape ultima fază, în urma unei lovituri libere acordate uşor în banda dreapta. Griger a profitat de mingea respinsă greu de Popa şi a marcat din câţiva metri.

Doru Andrei a fost singurul polist utilizat la turneul final, el jucând 45 de minute cu Italia şi 72 cu Franţa, ambele meciuri încheiat cu scorul de 1-2. Denis Radu a rămas de fiecare dată pe bancă, la fel ca ex-polistul Alex Borbei.

ROMÂNIA U19: 1. Popa (Cpt.) – 14. Coubiș, 4. Gergely, 3. Dănuleasă, 5. Pîrvulescu (2. Pantea, 90) – 8. Pandele, 19. Ciuciulete – 21. Andrei (11. Bodișteanu, 63), 7. Radaslavescu (18. Sali, 63), 10. Ilie (6. Sîrbu, 82) – 9. Chirițoiu (15. Andronache, 46)
Selecționer: Adrian Văsîi
Rezerve: 12. Borbei, 2. Pantea, 6. Sîrbu, 11. Bodișteanu, 15. Andronache, 16. Radu, 17. Tănasă, 18. Sali, 20. Popescu

SLOVACIA U19: 12. Hrdina – 5. Micuda, 6. Kosa, 13. Ujlaky, 19. Kopasek – 21. Halabrin (8. Gajdos, 71), 18. Oravec, 22. Holly – 11. Gazi (15. Misovic, 60), 10. Jambor (Cpt.) (16. Griger, 71), 17. Sliacky (20. M. Sauer, 60)
Selecționer: Albert Rusnak
Rezerve: 1. Balaz, 2. Sikula, 3. Luka, 7. Snajder, 8. Gajdos, 14. Szolgai, 15. Misovic, 16. Griger, 20. M. Sauer