SCM Politehnica a pierdut ambele teste din deplasare cu maghiarii de la Veszprem

0

SCM Politehnica a disputat în weekend o „dublă” amicală în fief-ul maghiarilor de la VKKFT Veszprem.

Ambele jocuri au fost pierdute, cu 37-40 vineri, respectiv 29-31 ieri.

Primul joc a fost pierdut vineri de alb-violeţi, scor 37-40, după ce până la pauză se marcaseră deja 42 de goluri, câte 21 de fiecare parte! În acest joc, golurile alb-violeţilor au fost marcate de: Baican 9 goluri, Fenici 5, Szabo 5, Sadoveac 4, Marijanovic 4, Chira 3, Dumitrescu 2, Furak 2, Trif 1, Cîtu 1 şi Bordeanu 1.

Gazdele au câștigat şi sâmbătă, cu 31-29 (18-16). După primele zece minute gazdele s-au desprins (9-4), dar poliştii au redus la minimum diferența, înaintea pauzei (17-16). În minutul 50, Chira și Cristescu au marcat câte două goluri şi au adus egalitatea la 24. S-a mers cap la cap, dar la 27-27 (min. 53), formația gazdă a înscris de trei ori consecutiv și s-a desprins în câştigătoare.

Sadoveac 10 goluri, Cristescu 8, Chira 2, Baican 2, Trif 2, Szabo 2, Furak 1, Cîtu 1, Moldovan 1, au fost marcatorii Politehnicii. Ușor accidentați, Sabin Ignat și Flavius Cîmpan nu au făcut deplasarea în Ungaria.