CSM Oradea şi-a luat revanşa după eşecul de la Timişoara. „Leii din Banat”, învinşi în ultimul lor joc din 2022

0

CSM Oradea s-a impus în duelul formaţiilor cu cele mai puţine eşecuri din Conferinţa B a Ligii Naţionale contra SCM OHMA Mozzart Bet Timişoara.

Bihorenii au câştigat cu 89-66 după ce au cedat într-un singur sfert.

Prima repriză a fost foarte disputată, gazdele s-au impus cu 18-12 la finele primului sfert, dar alb-violeţii au dat o replică bună iar la cabine s-a intrat cu un deficit de doar două puncte pentru SCM: 34-36.

Partea a doua a aparţinut însă amfitrionilor, care au câştigat sferturile rămase, la pas, cu 29-19 şi 24-13.

Ilija Dokovic şi Eric McClellan au fost coşgheterii întâlnirii, cu câte 18 puncte fiecare pentru bănăţeni. Ceilalţi realizatori ai oaspeţilor au fost: Lazar 9 pt., Kesar 6, Maticiuc 6, Gajic 5 şi E. Petrescu 4. Mark Ogden Jr. a fost principalul marcator al orădenilor, cu 15 puncte.

În meciul tur dintre cele două, echipa pregătită de Dragan Petricevic s-a impus cu 77-73, acesta fiind şi singurul eşec al celor de la CSM Oradea.

Bihorenii au ajuns la nouă victorii şi un singur eşec în campionat, în timp ce SCM Timişoara are acum trei eşecuri şi opt victorii. Pe 4 ianuarie, de la ora 18.15, alb-violeţii primesc acasă replica Voluntariului.