Război în Israel, ziua 24. Zeci de militanţi Hamas, baricadaţi în clădiri...

Război în Israel, ziua 24. Zeci de militanţi Hamas, baricadaţi în clădiri şi tuneluri, ar fi fost ucişi. 60 de arestaţi în atacul de pe aeroportul din Daghestan

0
DISTRIBUIȚI
Foto: arhivă

Zeci de militanți Hamas, baricadați în clădiri și tuneluri, au fost omorâți în noaptea de duminică spre luni, anunță reprezentanții armatei israeliene, potrivit Sky News.

Reprezentanții Forțelor de apărare israeliene au declarat că au ucis „zeci” de luptători Hamas în cursul nopții, în timpul operațiunilor terestre din Gaza.

„În timpul confruntărilor cu teroriștii din Fâșia Gaza, trupele IDF au ucis zeci de teroriști care s-au baricadat în clădiri și tuneluri și au încercat să atace trupele. Într-un incident, un avion al FDI ghidat de trupele terestre ale FDI a lovit un punct de pregătire în interiorul unei clădiri aparținând organizației teroriste Hamas, în care se aflau peste 20 de agenți teroriști Hamas. Peste noapte, trupele FDI au identificat teroriști înarmați și un post de lansare de rachete antitanc în zona Universității Al-Azhar și au ghidat un avion de luptă pentru a-i lovi”, au anunțat israelienii.

Armata din Israel susține că a lovit sute de ținte Hamas în ultimele zile.

„În plus, în ultimele zile, FDI a lovit peste 600 de ținte teroriste, inclusiv depozite de arme, zeci de poziții de lansare a rachetelor antitanc, precum și ascunzători și terenuri de pregătire folosite de organizația teroristă Hamas”, a mai spus sursa citată.

Informațiile nu au putut fi verificate din surse independente.

60 de arestaţi în Rusia

60 de persoane au fost arestate în urma atacului de pe aeroportul din Daghestan.


Acesta a vizat un avion care venea din Israel. Numeroase persoane au intrat pe pistă susținând că-i caută pe israelieni.

Sute de manifestanți anti-Israel au luat cu asalt aeroportul aflat într-o zonă a Rusiei cu populație musulmană. Incidentul a pornit după sosirea unui avion de la Tel Aviv. Mai multe persoane au fost protejate de forțele de ordine în timpul incidentului.

La final, 60 de oameni au fost arestați de polițiști, potrivit Sky News. Cel puțin 20 de persoane au fost rănite în timpul incidentului.

Aeroportul din Makhachkala, capitala republicii autonome Daghestan din componența Federației Ruse, a fost închis duminică seara, după ce zeci de persoane l-au luat cu asalt. Acestea au pătruns pe pistă și au atacat un avion care sosea de la Tel Aviv, Israel.

Ulterior, agenția aviatică din Rusia a anunțat că mulțimea a fost evacuată și că aeroportul va rămâne închis până la 6 noiembrie.

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.