
Situaţia de la Politehnica Timişoara ar urma să se clarifice cât de cât în perioada următoare. Demisia directorului executiv Costel Pantilimon a devenit o chestiune de formalitate. Nu va continua în club nici antrenorul principal Paul Codrea. Înlocuitorul primului e deja stabilit tocmai în persoana fostului coordonator al academiei alb-violeţilor, Sorin Brîndescu.
Contactat de Pressalert.ro, „Panti” a negat că a plecat: „Nu e finalizat. Tot se vorbeşte. Situaţia în momentul de faţă. Lucrurile nu sunt stabilite, se pot schimba lucrurile oricând (…) În momentul de faţă clubul nu are perspectivă… Lucrurile sunt destul de simple, trebuie găsite resurse financiare. Să fie plătiţi jucătorii. Alte lucruri nu ai…”.
Din informaţiile noastre demisia conducătorului e doar o formalitate, astfel încât decidenţii (acţionarii au avut azi discuţii şi în AGA, dar lucrurile erau deja bătute în cuie) au ajuns şi la soluţia înlocuitorului. Job care ar fi fost deja acceptat în avans de Sorin Brîndescu (50 ani), cel care a fost coordonatorul Academiei Politehnicii până în această vară, când i-a expirat contractul fără a fi prelungit. Ca antrenor el îi promovase pe alb-violeţi, consecutiv, din Liga 4 până în Liga 2.
Întrebat despre programul de vară al echipei, care spre deosebire de alte divizionare „C” nu a disputat niciun amical şi doar a efectuat antrenamente, Pantilimon a spus că practic acesta nu există: „Nu are nimic, în momentul de faţă nu ştim ce se întâmplă”.
Incertitudinile sunt mari şi în privinţa lotului de jucători. Conform conducătorului jucătorii puteau deja să-şi depună memorii având trei luni de neplată a salariilor.
Pe lângă jucătorii anunţaţi deja ca şi plecaţi, printre cei cu care clubul nu mai are contract se numără Haloş, Prună şi Istratie.
„Noi am achitat datoriile lor”
Costel Pantilimon a acuzat că cei care au mai fost la conducerea clubului sau anturajul vechilor conduceri au creat tensiune prin informaţii plasate în presă şi că s-a creat astfel o stare inutilă de scandal care a dăunat clubului în ansamblu (fiind informaţii din „interior”). Dar în acelaşi timp a admis că informaţiile prezentate de Pressalert.ro au fost adevărate.
„Nu ai ce să-mi reproşezi în materie de datorii, pentru că noi am achitat din datoriile lor (n.r. cei care au condus clubul în trecut). Eu cu banii la zi puteam achita tot. Am fost forţat să-i pun pe hold pe jucători şi antrenori (…) cu 40.000 de euro achitam salariile, sumă pe care am plătit-o pentru litigiul unui jucător (n.r. Plantak). Din păcate sunt unii, nu vorbesc de Druckeria în general, anumiţi oameni, care sunt lideri pe acolo şi sunt convins că nu oferă informaţiile corecte”, a mai spus Pantilimon.
„Mă bucur că a venit Simon Pescari (noul preşedinte CA), care a ajutat şi din buzunarul propriu, mi-aş fi dorit să-l am de la începutul sezonului…”, a adăugat Costel Pantilimon, care a dat de înţeles în final că nu va continua la Poli: „Clar nu se mai poate să se continue, atunci clubul a avut un om ca Pantilimon, precum Codrea, Rotariu, Latovlevici, adus acum la juniori, ai patru oameni care au vrut să ajute… în momentul de faţă nu se poate… Situaţia financiară nu-ţi permite… unii nu vor să se despletească, unii vor să fie şi cei care decid”.
Conform fostului goalkeeper antrenamentele au decurs normal cu stafful vechi, condus de Paul Codrea. Există însă deja variantă de înlocuire şi pentru Codrea, care nu ar mai dori să rămână în club date fiind modificările care vor fi în conducere. Primul nume pe listă pentru postul de „A1” e Octavian Benga, care i-a mai condus pe alb-violeţi în două rânduri, dar în Liga 2. Venirea sa nu e 100% în condiţiile în care în sezonul 2024-25 se va lucra foarte probabil cu un buget de criză iar Poli are nevoie urgentă şi de întăriri.
Costel Pantilimon a fost numit în conducerea Politehnicii în februarie 2023, când clubul era aproape condamnat la retrogradarea în Liga 3. Tot atunci au (re)venit în organigramă Paul Codrea (promovat din academie în funcţia de „principal”) şi Iosif Rotariu (şef la departamentul de scouting). Cel din urmă a fost numit în vară antrenor principal la Gloria Bistriţa, funcţie la care a renunţat rapid după confirmarea implicării impresarului Bogdan Apostu la ardelenii aflaţi tot în Liga 3.