Alexandru Andrieș sărbătorește 70 de ani de viață cu un concert special...

Alexandru Andrieș sărbătorește 70 de ani de viață cu un concert special la Timișoara

0
DISTRIBUIȚI

Alexandru Andrieș va susține un concert extraordinar la Timișoara, evenimentul fiind debutul unui turneu național. Cu această ocazie îndrăgitul muzician aniversează 70 de ani de viață (pe care îi va împlini pe 13 octombrie), 50 de ani de la debutul său solistic care a avut loc în 1974 la Club A în București și 40 de ani de la debutul discografic cu albumul „Interioare”, editat la Electrecord în 1984.

Concertul din Timișoara va avea loc în data de 1 octombrie, de la ora 19:30, la Sala Capitol, iar alături de el se vor afla Berti Barbera, Vlady Săteanu, Sorin Romanescu și Maria Ioana Mintulescu, plus inginerul de sunet Victor Panfilov. Pe lângă piese mai vechi din bogatul repertoriu al artistului, publicul va avea parte și de câteva compoziții extrase din cel mai nou material discografic Alexandru Andrieș numit Aproape Departe.

Primul album oficial al lui Alexandru Andrieș a luat naștere grație prieteniei artistului cu trupa timișoreană Post Scriptum.

„I-am cunoscut pe cei de la Post Scriptum la festivalul de jazz de la Sibiu, cred că în 1981 (nici nu se numeau Post Scriptum când ne-am cunoscut) și ne-am împrietenit – veneam des la Timișoara atunci, și m-au rugat să le fac versiunea în limba engleză a discului pe care l-au scos la Electrecord, ceea ce s-a și întâmplat.


Și la unul din spațiile de imprimare, într-o pauză, le-am cântat un cântec care a apărut ulterior pe «Interioare», «Ochii tăi». După asta, în paralel, și cei de la Post Scriptum și Nicu Alifantis au insistat pe lângă cei de la Electrecord să îmi scoată un disc …și când acest lucru a devenit realitate, am sunat la Timișoara și le-am zis «eee, ați vrut disc ? acum veniți în studio să înregistrăm!» … rezultatul? Albumul «Interioare» și încă câteva albume, până la plecarea lor din România în 1989. Faptul că eram deja prieteni a făcut ca în studio toată lumea să se simtă bine, iar Theodor «Freddy» Negrescu a fost un om extraordinar, de la care am învățat o groază de lucruri – vremuri frumoase, ce mai“, și-a amintit Alexandru Andrieș despre această colaborare, în cadrul unui interviu pe care îl puteți citi în întregime aici.

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.