Surse: Dominic Fritz o înlocuiește pe Elena Lasconi la șefia USR

Surse: Dominic Fritz o înlocuiește pe Elena Lasconi la șefia USR

0
DISTRIBUIȚI

USR a votat, luni, ca reprezentantul partidului să fie Dominic Fritz în locul Elenei Lasconi. USR a votat, luni, ca reprezentantul partidului să fie Dominic Fritz în locul Elenei Lasconi. Decizia a fost luată pentru că decizia Biroul Electoral Central, care a interzis USR-ului, sâmbătă, implicarea în campania electorală pentru Nicuşor Dan, poate fi contestată doar de președintele partidului, care este Lasconi, și care evident nu e de acord să facă acest pas, potrivit unor surse Gândul.

Conform statutului, ședințele de Birou Național sunt conduse de președintele partidului, ceea ce nu a fost cazul și aici, așadar, decizia luată în ședința de luni poate fi contestată, cel mai probabil în instanță.

De asemenea, Biroul Național al USR a decis, luni, să împuternicească secretarul general pentru gestionarea contractelor partidului.


Secretarul general al USR este Ciprian Necula.

Potrivit USR, decizia a fost luată „în acord cu statutul partidului”.

„Pentru a asigura buna funcționare și continuarea activității USR în condiții statutare, Biroul Național l-a mandatat pe secretarul general să preia responsabilitatea gestionării tuturor contractelor încheiate de USR. Această decizie, luată cu unanimitatea celor prezenți, are scopul de a operaționaliza funcționarea internă a partidului și de a permite derularea activităților curente. Practic, secretarul general va avea mandatul de a semna, administra și lua toate măsurile necesare pentru executarea contractelor încheiate cu terți, pentru buna administrare și eficientizarea activității partidului”, a anunțat USR.

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.