
Un funcționar public din Arad a folosit cantina orașului pentru a presta servicii de catering asumate prin contract de o societate administrată de soțul său. Femeia, acuzată de delapidare, a fost trimisă în judecată.
Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Arad au dispus, luni, trimiterea în judecată în stare de libertate a unei femei acuzate de delapidare.
Practic, „în calitate de funcţionar public, inculpata S.M., a folosit şi traficat în interesul său şi pentru altul, bunurile pe care le gestiona sau le administra, prin aceea că a folosit personalul angajat al Cantinei Municipale aflat în subordinea sa, precum şi bunurile, dotările şi utilităţile instituţiei pe care o conducea, pentru a presta serviciile de catering, asumate prin contract de SC M.L. SRL, societate administrată de soţul său”.
Serviciile de catering s-au realizat pentru două evenimente desfăşurate în datele de 20 și 21 august 2024.