
Artiștii Sorin Scurtulescu și Ciprian Bodea, membri ai grupului timișorean „Noima” – una dintre cele mai relevante și influente grupări artistice de pe actuala scenă a artei – își prezintă cele mai recente lucrări la galeria „Gheorghe Naum” din Brăila, alături de Andreea Gabriela Tudor și Raluca Spătaru Iancu, ambele născute în orașul de pe Dunăre, în expoziția „Darul vederii”, deschisă la galeria „Gheorghe Naum” a Muzeului Brăilei „Carol I”.
Tema expoziției este centralitatea vederii – înțeleasă atât în sensul comun al percepției vizuale, cât și în acela mai special al atenției și discernerii – pentru actul picturii și pentru viața spiritului, deopotrivă. Deloc nouă, tema este, în schimb, inepuizabilă. Ea se înnoiește și se diversifică în conjuncție cu sensibilitatea fiecăruia dintre cei patru artiști, oferind, în același timp, un teren de întâlnire și dialog.
Expoziția propune patru perspective diferite asupra naturii, patru feluri distincte de a sesiza și interpreta realitatea materială a lumii. Pentru Andreea Gabriela Tudor, natura este un teatru al memoriei, inevitabil încărcat de prezența umană și de sensurile subiective care îi sunt asociate. La polul opus, pictura Ralucăi Spătaru Iancu încearcă să păstreze sentimentul spontan, nemijlocit, în fața motivului, ca și cum obiectele contemplației ar fi fost întâlnite pentru prima oară, ca și cum travaliul reprezentării ar începe, de fiecare dată, de la un moment zero al ingenuității absolute. Florile lui Sorin Scurtulescu se oferă privirii în toată splendoarea lor paradiziacă, luxuriantă, a cărei expresie este în mod determinant legată de natura materiei picturale, de luminozitate și prețiozitate. Înclinat spre sinteză, Ciprian Bodea operează o schematizare progresivă a „arhitecturii” florilor de iris, din care abstrage o structură de sine stătătoare, cu valențe expresive și ordonatoare proprii, aflată la limita dintre descriptiv și non-reprezentațional. Fiecare propunere oferă ocazia unei extinderi a domeniului experienței, a unei descoperiri trăite sub arcul bucuriei de a privi și de a picta.
Cei patru expozanți sunt unii dintre cei mai reputați artiști români contemporani, autori a numeroase expoziții deschise în muzee, galerii și instituții culturale din România și din străinătate.
Expoziția va avea vernisajul sâmbătă, 4 octombrie, începând cu ora 18:00 va fi deschisă până în 26 octombrie, programul de vizitare fiind de miercuri până duminică între prele 9:00 și 17:00.