Pompierii timișeni, mobilizați pentru stingerea a două incendii de vegetație izbucnite aproape...

Pompierii timișeni, mobilizați pentru stingerea a două incendii de vegetație izbucnite aproape în același timp

0
DISTRIBUIȚI

Pompierii din județul Timiș au avut o zi plină, fiind chemați să intervină la două incendii de vegetație uscată izbucnite la scurt timp unul după celălalt, în localități diferite.

Primul apel la 112 a venit în jurul orei 12:00. Pompierii din Făget au fost solicitați să stingă un incendiu în satul Bichigi. Focul, care a cuprins aproximativ 40 de hectare, amenința să se extindă periculos de mult, existând riscul de a ajunge la o plantație de nuci.


Pentru a gestiona situația, la fața locului s-au deplasat un autocamion cu container de stingere și o autospecială de stingere. Din cauza amplorii, au fost mobilizate forțe suplimentare de la Detașamentul Lugoj și Stația Buziaș.

La doar 15 minute distanță, un al doilea incendiu de vegetație a izbucnit în comuna Periam. Secția de Pompieri Sânnicolau Mare a fost alertată și a trimis rapid un autocamion cu container de stingere. Pentru a stinge flăcările, care se manifestau pe o suprafață de circa 5 hectare, au fost solicitați și pompierii voluntari din Periam și Sânpetru Mare. Incendiul din Periam a fost lichidat la scurt timp.

ISU Timiș reamintește cetățenilor să fie responsabili și să evite utilizarea focului deschis pe timp de vânt, secetă sau caniculă. De asemenea, autoritățile atrag atenția asupra pericolului aruncării la întâmplare a resturilor de țigări, o cauză frecventă a unor astfel de evenimente.

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.