Omer Radovancovici, „prinţul Clisurii Dunării”, condamnat definitiv la cinci ani de închisoare...

Omer Radovancovici, „prinţul Clisurii Dunării”, condamnat definitiv la cinci ani de închisoare pentru contrabandă. Vezi cine a primit pedepse cu suspendare

25
DISTRIBUIȚI

radovancovici omer 3

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a dat sentinţa definitivă în dosarul DIICOT al grupării de contrabandişti condusă de Omer Radovancovici, primarul PD-L din Pojejena.


Judecătorii i-au respins recursul, acesta rămând cu pedeapsa de cinci ani de închisoare cu executare. Acesta împreună cu alţi membrii ai grupării au fost arestaţi în urma unei ample operaţiuni a DIICOT legată de contrabanda cu ţigări, anchetatorii reuşind să dovedească mecanismul prin care ţigările erau scoase din duty-free-urile din portul Moldova Veche. După ce a fost eliberat din arest, Omer a revenit la conducerea Primăriei din Pojejena, ulterior fiind reales la ultimele alegeri locale.

Instanţa a admis recursurile mai multor inculpaţi care au primit în final condamnări cu suspendare – George Lupu, şef de magazin duty-free,  a fost condamnat la doar trei ani de închisoare cu suspendare şi termen de încercare de şase ani, datorită sprijinului pe care l-a oferit anchetatorilor în soluţionarea  acestui dosar. De asemenea,  Marcel Străinescu a primit 3 ani de puşcărie cu suspendare şi termen de probă de şase ani, Zlatco Deianovici, Romică Bejenariu, Sârgean Dobrosavlevici – 2 ani şi 6 luni de închisoare cu suspendare şi termen de încercare de cinci ani. Ceilalţi inculpaţi – Sorin Corcoman, Vasile Szocz, Daniel Istudor şi Zlatco Costici – au rămas cu aceleaşi pedepse, fiind condamnaţi  la 5 ani de închisoare cu executare.

 

25 COMENTARII

 1. Si Ayattollahul? După el, 10 ani? Cu executare? Pentru conspiratie? Pentru mita? Pentru contrabanda? Pentru distrugerea Carasului? Aloooo… DNA?…DIICOT?…

 2. Lex, bine ai revenit!!!!!!!
  Sa continuam! Cred ca Frunzaverde se mai si ingalbeneste, nu-i asa??? Plus ca speranta moare ultima!
  Astia au distrus CS-ul, in totalitate! Tigarile, motorina, benzina….cate amintiri? Cate nopti pierdute!!!!!! Acum vor fi ani pierduti, ups, mi-a scapat!!!!!!

 3. Psichopatu din Clisura Dunarii da,dar nicidecum un printz,asta-i doar o jigodie de nedescris si un tilhar nesimtzit . Intradevar din acest dosar au lipsit si FRUNZA’NBALEGAR si BULDOGUL de BLAGA .

 4. Mai taceti din gura! Alta ocupatie nu aveti, decat sa comentati? Se pare ca da! Limbajul arata caracterul vostru, nu e nevoie de alte comentarii!

 5. sa va fie rusine tuturo celor care jigniti ,voi nu aveti pe DUMNEZEU in voi ,oricum eu ma rog pentru sanatatea voastra si sa nu patit asa ceva ,fiindca nu stiti ce face si ce vorbiti

 6. sincer ! nu cred ca este normal sa razi de cineva la ananghie,la greu…cum o fi cum no fi ,a facut lucruri bune in comuna , cel putin toate scolile sunt ultramoderne ,canalizare ,apa,dispensarul,asfaltat cu banii europeni strazile ,iar chestia cu primaru taie si drege …no,no …exista consiliul ala e raspunzator,daca sunt slabi de inger ,atunci nu trebuiau sa se :bage:…macar a inceput proiecte ,lea dus si la final ,si cel putin pe plan cultural pojejena a avut in ultimi ani ,cel putin in ultimii 8 ani ,reusite pe plan national ,intrenational ,inclusiv premii ,etc etc,…dar uitati ca pojejena e comuna saraca ,nu stiu ce ar vrea multii…ce ati vrea mai mult de la o comuna atat de mica si mai ales „ingradita’ de parcul national ….nu ai voie nici acul sa il ridici de jos fara aprobarea lor…..nu voi jigni ,nu voi ataca,nare rost …. nam nici o legatura cu el,dar nu mia facut niciun rau ..nici mie nici familiei mele …si eu traiesc de 40 de ani in comuna pojejena ….cele mai mari realizari sau intamplat in ultimi ani ,,,iar de alte chestii ,…barfe de strada ,….nu le ascult …

 7. Dumnezeu!!!Dumnezeu!!!Dar cand luati miile de marci din dubita verde sarbeasca,cea ticsita cu baloturi de pachete de marci,era bine!!!Dumnezeu e sus!!!

 8. draghe Mira
  jebem ti dupe
  ce tot govorish picishia.
  ca *ulalalu tau o belito. cinci ani la pivnitza cu capace nui daici acolo…o sa-i faca c*uru praf lu „printzu” cai grasutz si lu aia vietzashii le plac astia cu c*uru mare. razumesh?

 9. Domnule primar ati luat putin 5 ani trebuia minim 10 ani.De ce ii plingeti de mila voi aveti 2 pensiuni si afaceri in constructi ,propietati in timisoara sau credeti ca lea facut din salariu de primar pe citi nu a intepat si el ca sasi faca imperiu pe care il are.Pacat ca DIICOTUL CARAS-SEVERIN doarme si procorori????.NU FIT SUPARAT DOMNULE PRIMAR AVERILE VOR RAMAS TREBUIA SA PLATITI SI DUMNEAVOASTRA PENTRU TOT CE AVETI SI CLIPELE DE NEUITAT CU FEMEI FRUMOAS????????

 10. draga mira radovancovici,
  inteleg prin ce treci si chiar nu vreau ca nimeni sa treaca prin asa ceva dar daca tu ai amintit de dumnezeu cred ca ar trebui sa-ti vezi de treburile tale acasa si de toate bunurile si beneficiile aduse ilegal de sotul tau acasa si sa lasi populatia comunei pojejena in pace caci cred ca se va gasi un om capabil sa o conduca nu cred ca e nevoie de o mafioata ca tine care in spatele vostru sta acest sorin frunzaverde unul din cel mai mare infractor (nedovedit pt ca in spatele lui sunt cei doi procurori diicot si dna de la timisoara care provin din judetul caras-severin).

 11. D-na Mira Radovancovici,
  Nici eu nu doresc nici celui mai mare dusman sa treaca prin asa ceva. Chiar crezi ca lumea din comuna Pojejena este chiar proasta, chiar nu stie ce afaceri ati facut cu frunzaverde si fostul prefect Tunea, chiar crezi ca nu se stie urmatoarea miscare pe care vreti sa o faceti impreuna.
  Aveti grija ca sunteti prosti si incompetenti va veti sapa singuri groapa.

 12. D-le Frunzaverde cunoastem afacerile tale pe raza comunei Pojejena. Stim ce fel de om esti. Te rugam sa ne lasi in pace si nu ne mai fura impreuna cu smecherii tai de pe clisura Dunarii.

 13. Buna Mira,
  Ce faci esti pregatita sa cumperi voturile ca si sotul tau.
  Ti-a pregatit potectia inaite de a merge la mititica. Cati bani vrei sa bagi in aceasta campanie.
  Frunzaverde cred ca iti da si el ceva bani pentru a cumpara voturi.
  Si sateni din aceasta comuna chiar sa stii ca stiu adevarul despre voi. Chiar stiu despre afacerile cu vantuirile si cu pamantul oamenilor luat de voi.
  Rusine sa va fie.
  De asta vrei sa candidezi?

 14. Buna Mmira , cum mai merg afacerile cu carierara de piatra .Catelusu din spatele carierei va asculta sa nu iat dat destui bani sasi tina gura dar cu pamintul luat din spatele pensiuni de la Belobresca pe care lati expluatat abuziv siati incasat o droaie de bai de la firma din Bucuresti(TAB) fara sa ptiti nimic la stat .NU va este frica de DIICOT sau iati cumparat si pe iei .ORCUM VREAU SA ANUNTI SI UN TRUST MARE DE TELEVIZIUNE DIN BUCURESTI SA SE OCUPE DE TOATE FURTURILE FACUTE DE VOI DOI

 15. vad ca s-au gasit toti incultii si rautaciosii sa comenteze si sa rada pe seama unui om pe care nici macar nu-l cunosc.rusine sa va fie ca va bucurati de raul altuia.alta treaba nici nu aveti.acest Omer Radovancovici a fost un primar exemplar.a reusit sa acceseze multe fonduri europene pentru comuna noastra.nu are rost sa le enumar pt ca sunteti prea inculti ca sa intelegeti.Acest Omer Radovancovici,a ajutat pe oricine a batut la usa lui pt a cere ajutor.
  iar daca doamna Mira va candida o vom sustine pentru ca in fruntea comunei noastre si trebuie sa ramana cineva capabil care sa continuie munca inceputa de domnul Omer.
  Iar voi restul ,care aveti comentarii rautacioase,nu aveti decat sa crapati de ciuda.

 16. draga nira si dragi cetateni a comunei pojejena nu va lasati prostiti asa cum v ati lasat ani de zile pe vorbele uniu cioban care din sofer a ajuns viceprimar iar acuma nu vom face altceva decat vom fi condusi de cele doua surori din comuna socol una acolo si una la pojejena iar in spatele lor stau cei doi mafioti de buftea impreuna cu frunza verde d ul valy si acel omer cei doi care si au batut joc si de familia balauta acei oameni care au muncit care au luptat si care ne au primit pe toti omeneste pe acea terasa numita apus de soare , priviti cum doar acel pera americanu zis laika doar el concesioneaza totul acel verisor de al lui omer, priviti cum si a batut joc de familia zaberca din radimna tata si fiu cei doi mucitori oameni de omenie , vedeti si singuri cum si a batut joc de acel sava rachici care si a rupt cateva perechi de pantofi umbland in anul 2006 la popa sapca si din casa in casa sa il rezolve de a fi liber dar acest bun dumnezeu nu doarme . se lauda ca rezolva ca face uite ca e cineva care poate sa faca sa nu se rezolva toate e acel dumnezeu . oameni buni iesiti la vot toti dar nu cu mira si frunza verde dealtfel santem mancati de soarta nu va mai avea nimeni proprietati ci numai ei totul va fi al lor si cei al tau e al lor . acel primar si a cumparat maimuca si altii nu au bani de paine . priviti cati oameni competenti aveti acolo HALO lume buna nu faceti greseala cu acea cucoana mira acea sofisticata care domina pescaria din varadia averi bani la greu si multe altele conturi bancare in elvetia apartamente prin constanta pensiuni si vile pe malul dunarii terenuri de tot feluri cabane turistice dar nu e nimic facut din transpiratia lor ci numai din hotiiiiiiiiiiiiiii fonduri si concesiuni si in mod sigur prosteala .poate altii nu se pot duce pana la moldova noua si fata lui omer cu mira fac cumparaturi la pandorf in austria si se plimba prin wiena cumparaturi de cateva mii de euro HALOOOOOOOOOOOO treziti va ca e momentul potrivit . printul dunarean e relu de la susca dar omer e numit patov violator si psihopat . de ce nu am face bine ca de exemplu sa fie aleasa GORDANA SORESCU caci nu are in spatele ei un infractor si e femeie competenta ce ar avea MIRA ceva mai bun ce intrebati va sant acolo atatea femei competente de ce chiar MIRA ca asa vor ei : MIRA TINE CONT SMECHERIILE SAU TERMINAT DEFINITIV SI PE VIITOR VA FI FOARTE F RISCANT nu va da ti seama ce se va aplica dar tine ti cont ca timpul le rezolva.OMER ceea ce a facut din ai cui bani a facut cati bani de la social a dat aiurea vreti exemple sant destule cui a dat ceva de pomana pe cine a ajutat acel psihopat halo drumul asfaltat nu e cel care trebuia scoliile nu sant cele care trebuia terenuri de fotbal betonat in satul radimna a distrus natura toti pomii ia taiat ce a realizat a distrus a vandut si etc.daca atata cultura generala a avut sa se ia de propria nasa HALO ce bine a facut cui a dat subventii cui vroia el si cat vroia priviti pe cine pune padurar fara scoli fara habar si eu care am liceul silvic terninat nu am serviciu HALO lume buna ,care primar isi permite sa vb cu un organ de stat cum vb acel OMER harta lui caras e a mea are spate pe bogdanel mare lucru si pe frunza verde .putina pedeapsa a primit dupa cate se stie de cate femei a tras acel psihopat trebuia sa i dea 70 de ani si o zi acel primar care avea corigente la scoala exemplu ca primar ptr cine ptr cei de la izolare carantina si nu intre lume . se stie ca la plecare luni dupa masa avea o geanta de voiaj cu 7 rujuri 7 buc de bichini tanga 3 fuste 7 perechi de pantofi cu toc si restul iar la primul vorbitor va primi si un vibrator adica telefon care va fi dat pe selentios .oameni buni din comuna pojejena daca vreti sa aveti ce e al vostru sa fie numai al vostru nu votati pe MIRA sau MILETA grija mare acel MILETA ia rezolvat ptr pescaria din varadia sant toti mana in mana .NU VOTATI GUNOAIE CA GUNOI SE VA ALEGE . FARA PNL FARA FRUNZA SI MIRA IN COMUNA POJEJENA VA FI LINISTE PACE ORDINE SI CURATENIE SI CEEA CE CUI II APARTINE DIN MOS STRAMOSI VA AVEA PARTE DE TOT IAR DACA IEI VOR RAMANE LA PUTERE SI APA DIN DUNARE VA SECA ASA CUM A SECAT SI RAUL RADIMNA : DOAMNA MIRA NU VREI SA MERGI CU NEVSTA LUI MICEA CONSILIERUL LA BABE IN AUSTRIA DE CE E GREU SAU

 17. acest comentar a fost scris de cineva din com.pojejena si nu de mircovi . Intai de toate cred ca nu e frumos sa jignim oamenii. Fiecare are dreptul la opinia sa. Respect familia fostului primar si nu numai. Nu doresc sa vorbesc de rau pe nimeni, dar ma doare de ceea ce se intampla. Urmaresc cu interes ceea ce se petrece in ultimele zile in comuna, nu ma bucur si nu doresc rau nimanui. Orice om cred ca merita sa fie apreciat pentru binele pe care il face si pedepsit daca greseste. Cat despre fostul primar, e problema dinsului daca a gresit, el plateste. Ma ingrozeste de ceea ce va urma in comuna. Personal nu am nimic cu fostul primar nici cu familia dinsului. Daca a castigat alegerile in comuna, iar datorita imprejurarilor care s-au petrecut si-a incetat mandatul, nu cred ca e normal ca urmatorul la functia de primar in comuna sa fie impusa sotia dansului. Mi-e groaza de oamenii cu care a fost inconjurat pana acum fostul primar. Si acum, aceeasi oameni care au avut numai beneficii colosale in urma colaborarii cu fostul primar vor incerca cu aceleasi metode bine cunoscute sa fie impusa si sotia acestuia. E normal sa iti doresti sa continui cu acele „beneficii” in mod neortodox. Aceasta primarie nu este inchiriata asa cum a spus candva actualul mare conducator al comunei (a se citi viceprimar).Cred ca este momentul ca macar de la aceste alegeri locale sa dam dovada de maturitate, sa nu mai fim o comuna cu oameni handicapati mentali, fizic si locomotor. Mi-e rusine cand vad ca sunt consatean cu tineri absolventi de scoala generala, liceu sau chiar facultate si care au „nevoie” de insotitori la alegeri in cabina de vot. Domnilor slugarnici vreti sa convingeti cu cine va vota „prostul” pe care il insotiti? Sa-mi fie iertat limbajul, dar asa ii socotiti pe acei oameni. Credeti-ma mi-e rusine. Acest comentariu e un fel de a protesta pentru ceea ce se va intampla la alegerile care vor avea loc. Oameni din comuna Pojejena, cred ca e timpul sa ne trezim. Daca va fi sa iese primar sotia d-lui Omer, sa fie dar printr-o lupta cinstita, dar dupa cum se intrevede…… . Cred ca a venit momentul ca si alti oameni culti din comuna sa facem front comun impotriva a ceea ce se vrea sa se intample. Va rog nu stam nepasatori fata de comuna noastra. Cred ca sunt oameni mult mai capabili care sa tina fraiele comunei mai departe. Ce comuna suntem, chiar asa josnic am ajuns, de cine suntem condusi (chiar si daca interimar)?????. RUSINE. Suntem profesori, ingineri, medici, economisti, maistrii si poate alte categorii de oameni mult mai capabile in comuna noastra. Aceasta functie de primar nu cred ca este o mostenire de familie. Pentru ce trebuie sa ni se impuna de „sus”(a se intelege judet), candidatul la primarie. Oameni ai comunei Pojejena cred ca a venit timpul in care sa hotaram singuri pe cine vrem sa votam. Nu se merita sa ne vindem dreptul acesta de a vota pentru o ciorba de vanat, mici sau bere. Oameni culti din Pojejena va rog sa ne unim fortele si sa demonstram judetului si nu numai ca suntem capabili sa ne hotaram singuri destinul. VA ROG nu stati nepasatori.

 18. deci eu il cunosc pe Omer si sa stiti ca este o mare nedreptate!!!va rog sa incetati cu aceste comentarii urate!voi nici macar nu stiti ce e in sufletul Mire,ce este in sufletul Alexandrei care este fiica lui Omer si a Mirei si mai ales ce este in sufletul lui Omer!!!!!!rusine sa va fie….rusine!!!!!!!!!!

 19. Buna tuturor.Nu va faceti probleme .Mai are de facut cel mult 22 de luni si iasa afara.Nu va bucurati ca are de facut 5 ani. Mira nu fi necajita. Cel mai repede iasa in 2014 luna Mai. Sa stiti ca puscaria e facuta pentru oameni. Daca era oentru porci Carpan era director.
  In rest numai de bine.

 20. ce au facut si ce nu numai DUMNEZEU stie , cine nu ar fi facut daca ar fi avut ocazia oricum OMER a facut in comuna ca primar lucruri bune pentru localnici si ar trebui realizarile urmate si de ceilalti primari din tara cei invidiosi normal ca-l judeca dar judecata vietii lui particulare sa lasam sa judece DUMNEZEU , voi cei obisnuiti cu injurii caci alte lucruri nu stiti sa faceti treceti prin scoli renovate si rugati dascalii sa va puna la punct cu gramatica si scriere corecta toti gresim cateodata la scriere dar voi sa ma ierte DUMNEZEU faceti macar un lucru bun inainte de a inprosca cu tot felu de mizerii pe cineva

 21. `

  Pentruca zici:Sint :sint bogat*,m’am imbogatit,si nu duc lipsa de nimic”, si nu stii ca esti ticalos,nenorocit,sarac,orb si gol, *te sfatuiesc sa* cumperi dela Mine aur curatit prin foc,ca sa te imbogatesti;si haine**albe,ca sa te imbraci cu ele,si sa nu ti se vada rusinea goliciunii tale;si doftorie pentru ochi,ca sa-ti ochii,si sa vezi.

 22. Buna,in zona com.Pojejena ninge se mai pot incasa 200 milioane lei din bugetul primariei de la amaratii contribuabili pt dezapezire suma platita in februarie 2012 pt.cateva ore de o lama improvizata??????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!.Rugam ancheta.

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.