Festivalul Euroregional de Teatru Timișoara (TESZT), organizat de Teatrul Maghiar “Csiky Gergely”, a ajuns la cea de-a zecea ediție, care va avea loc între 21 și 28 mai. Creată pentru a pune bazele unui dialog între teatrele din regiune, manifestarea a oferit, cu timpul, și numeroase posibilități de colaborare.
Ediția din acest an, care prefațează programele Capitalei Culturale Europene, cuprinde nu numai spectacole din regiune ci din din alte țări europene, însumând nu mai puțin de 29 de spectacole de o mare varietate, din 16 țări, de la performance-uri la monologuri, la spectacole care scot în evidență un specific al locului sau altele clasice, care abordează teme foarte diverse. Este prezent teatrul documentar, concerte și spectacole de dans desfășurate în aer liber, într-un cuvânt, spectacole pentru toate gusturile.
Festivalul va debuta cu o premieră, “Exit”, pusă în scenă de teatrul maghiar timișorean, în colaborare cu teatrul național din Sombor și teatrul clasic “Ioan Slavici” din Arad.
La festival vor fi prezenți numeroși artiști invitați, regizori și performeri din diverse genuri, dintre care mulți au mai fost prezenți la alte ediții ale festivalului dar alături de artiști cunoscuți va fi prezentă și tânăra generație, protagonistă a unor extrem de interesante puneri în scenă.
Publicul poate achiziționa bilete, inclusiv cu reducere, pentru vizionarea spectacolelor invitate, sau abonamente de festival, unde există, de asemenea, categorii care beneficiază de reduceri, detalii putând fi găsite pe pagina festivalului, www.teszt.ro. Cum unele spectacole se joacă deja cu casa închisă, au fost programate și reprezentații suplimentare.
Programul spectacolelor este următorul:
21 MAI 2017, DUMINICĂ
20:00, Sala Mare
Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely, Timișoara / Teatrul Clasic Ioan Slavici, Arad / Teatrul Național din Sombor (RO, SRB)
EXIT
Regie: Schilling Árpád
22 MAI 2017, LUNI
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00; 16:30, Hotel Timișoara
SILK Fluegge, Linz (AT)
I will dance you till the end of…
Regie: Silke Grabinger
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30, Canalul Bega, debarcaderul Flora
Maria Lucia Cruz Correia (PT, BE)
Visuri comune
Regie: Maria Lucia Cruz Correia
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00, CALINA Spațiu de Artă Contemportană
Mădălina Dan / Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz, Berlin (RO, DE)
The Agency of Touch
Creat de Mădălina Dan
13:00; 13:1; 13:30; 13:45; 14:00; 14:1; 14:30; 14:45, Scârț Loc Lejer
Jo Bannon (UK)
Exposure
Creator: Jo Bannon
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00, Cuib d’Arte
Harry Giles (UK)
Datoriile noastre
Regie: Harry Giles
16:00, Atelier de pictură
Institutul Margareta Schwarzwald, Ljubljana (SLO)
Trei surori
Regie: Maruša Kink
19:00, Sala de spectacole a Cercului Militar
Agrupación Señor Serrano (ES)
Birdie
Regie: Agrupación Señor Serrano
21:00, Sala Mare
Teatrul Național din Sombor (SRB)
Gogoland
Regie: Urbán András
23 MAI 2017, MARȚI
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00; 16:30, Hotel Timișoara
SILK Fluegge, Linz (AT)
I will dance you till the end of…
Regie: Silke Grabinger
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30, Canalul Bega, debarcaderul Flora
Maria Lucia Cruz Correia (PT, BE)
Visuri comune
Regie: Maria Lucia Cruz Correia
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00, CALINA Spațiu de Artă Contemportană
Mădălina Dan / Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz, Berlin (RO, DE)
The Agency of Touch
Creat de Mădălina Dan
12:00; 15:00, Editura Excelsior Art
Xavier Bobés (ES)
Lucruri ușor uitate
Regie: Xavier Bobés
13:00; 13:15; 13:30; 13:45; 14:00; 14:15; 14:30; 14:45, Scârț Loc Lejer
Jo Bannon (UK)
Exposure
Creator: Jo Bannon
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00, Cuib d’Arte
Harry Giles (UK)
Datoriile noastre
Regie: Harry Giles
14:00, Biblioteca Judeţeană Timiş
Janek Turkowski (PL)
Margarete
Conceput de: Janek Turkowski
17:00, Sala de spectacole a Cercului Militar
BITEF, Belgrad (SRB)
Libertate: cel mai scump cuvânt capitalist
Concept: Maja Pelević și Olga Dimitrijević
19:00, Sala Mare
ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București / Asociația Piese Refractare (RO)
Artists Talk
Un spectacol de Gianina Cărbunariu
22:00, Sala Studio
MACAZ – Teatrul Coop, București (RO)
Voi n-ați văzut nimic!
Regie: David Schwartz
24 MAI 2017, MIERCURI
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00; 16:30, Hotel Timișoara
SILK Fluegge, Linz (AT)
I will dance you till the end of…
Regie: Silke Grabinger
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30, Canalul Bega, debarcaderul Flora
Maria Lucia Cruz Correia (PT, BE)
Visuri comune
Regie: Maria Lucia Cruz Correia
12:00; 15:00, Editura Excelsior Art
Xavier Bobés (ES)
Lucruri ușor uitate
Regie: Xavier Bobés
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00, Cuib d’Arte
Harry Giles (UK)
Datoriile noastre
Regie: Harry Giles
14:00, Biblioteca Judeţeană Timiş
Janek Turkowski (PL)
Margarete
Conceput de: Janek Turkowski
17:00, Sala Mare
Sarah Vanhee / CAMPO, Gent (BE)
Uitare
Concept: Sarah Vanhee
20:00, Sala de spectacole a Cercului Militar
HODWORKS, Budapesta (HU)
Grace
Coregrafie: Hód Adrienn
22:00, Sala Studio
E-motional Bodies & Cities – Fundația Gabriela Tudor, București / Centrul Național al Dansului, București (RO)
(anti)aging
Concept: Mihaela Dancs și Mădălina Dan
25 MAI 2017, JOI
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00; 16:30, Hotel Timișoara
SILK Fluegge, Linz (AT)
I will dance you till the end of…
Regie: Silke Grabinger
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30, Canalul Bega, debarcaderul Flora
Maria Lucia Cruz Correia (PT, BE)
Visuri comune
Regie: Maria Lucia Cruz Correia
12:00; 15:00, Editura Excelsior Art
Xavier Bobés (ES)
Lucruri ușor uitate
Regie: Xavier Bobés
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00, CALINA Spațiu de Artă Contemportană
Mădălina Dan / Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz, Berlin (RO, DE)
The Agency of Touch
Creat de Mădălina Dan
13:00; 13:15; 13:30; 13:45; 14:00; 14:15; 14:30; 14:45,Scârț Loc Lejer
Jo Bannon (UK)
Exposure
Creator: Jo Bannon
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00, Cuib d’Arte
Harry Giles (UK)
Datoriile noastre
Regie: Harry Giles
14:00, Biblioteca Judeţeană Timiş
Janek Turkowski (PL)
Margarete
Conceput de: Janek Turkowski
17:00, Sala de spectacole a Cercului Militar
BOG., Amsterdam (NL)
BOG.
o încercare de restructurare a vieții
Regie: BOG.
20:00, Sala Mare
Rabih Mroué (LB, DE)
Călare pe-un nor
Regie: Rabih Mroué
22:00, Studio
Teatrul Kosztolányi Dezső, Subotica (SRB)
Béres Márta One Girl Show
Regie: Urbán András
26 MAI 2017, VINERI
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00; 16:30, Hotel Timișoara
SILK Fluegge, Linz (AT)
I will dance you till the end of…
Regie: Silke Grabinger
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30, Canalul Bega, debarcaderul Flora
Maria Lucia Cruz Correia (PT, BE)
Visuri comune
Regie: Maria Lucia Cruz Correia
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00, CALINA Spațiu de Artă Contemportană
Mădălina Dan / Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz, Berlin (RO, DE)
The Agency of Touch
Creat de Mădălina Dan
12:00; 15:00, Editura Excelsior Art
Xavier Bobés (ES)
Lucruri ușor uitate
Regie: Xavier Bobés
13:00; 13:15; 13:30; 13:45; 14:00; 14:15; 14:30; 14:45, Scârț Loc Lejer
Jo Bannon (UK)
Exposure
Creator: Jo Bannon
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00, Cuib d’Arte
Harry Giles (UK)
Datoriile noastre
Regie: Harry Giles
14:00, Biblioteca Judeţeană Timiş
Janek Turkowski (PL)
Margarete
Conceput de: Janek Turkowski
17:00, Sala Mare
Látókép Ensemble, Budapesta (HU)
De ziua lui Kálmán
Regie: Hajdu Szabolcs
19:00, Sala de spectacole a Cercului Militar
1er STRATAGÈME, Zagreb/Paris (HR, FR)
Forecasting
Regie: Giuseppe Chico și Barbara Matijević
21:00, Studio
Lisa Verbelen / BOG., Amsterdam (NL)
ONE.
Concept: Lisa Verbelen
27 MAI 2017, SÂMBĂTĂ
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00; 16:30, Hotel Timișoara
SILK Fluegge, Linz (AT)
I will dance you till the end of…
Regie: Silke Grabinger
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30, Canalul Bega, debarcaderul Flora
Maria Lucia Cruz Correia (PT, BE)
Visuri comune
Regie: Maria Lucia Cruz Correia
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00, CALINA Spațiu de Artă Contemportană
Mădălina Dan / Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz, Berlin (RO, DE)
The Agency of Touch
Creat de Mădălina Dan
12:00; 15:00, Editura Excelsior Art
Xavier Bobés (ES)
Lucruri ușor uitate
Regie: Xavier Bobés
13:00; 13:15; 13:30; 13:45; 14:00; 14:15; 14:30; 14:45, Scârț Loc Lejer
Jo Bannon (UK)
Exposure
Creator: Jo Bannon
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00, Cuib d’Arte
Harry Giles (UK)
Datoriile noastre
Regie: Harry Giles
17:00, Sala de spectacole a Cercului Militar
Oliver Zahn / HAUPTAKTION (DE)
Situație cu brațul întins
Regie: Oliver Zahn
19:00, Sala Mare
Teatrul Koreja, Lecce (ITA)
Katër i Radës. Naufragiul
Regie: Salvatore Tramacere
22:00, Sala Mare
Teatrul Glej, Ljubljana / Facultatea de Teatru, Radio, Film și Televiziune, Universitatea din Ljubljana (SLO)
Conferința păsărilor
Regie: Nina Rajić Kranjac
28 MAI 2017, DUMINICĂ
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00, CALINA Spațiu de Artă Contemportană
Mădălina Dan / Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz, Berlin (RO, DE)
The Agency of Touch
Creat de Mădălina Dan
12:00; 15:00, Editura Excelsior Art
Xavier Bobés (ES)
Lucruri ușor uitate
Regie: Xavier Bobés
13:00; 13:15; 13:30; 13:45; 14:00; 14:15; 14:30; 14:45,Scârț Loc Lejer
Jo Bannon (UK)
Exposure
Creator: Jo Bannon
12:00; 12:30; 13:00; 13:30; 14:00; 14:30; 15:00; 15:30; 16:00, Cuib d’Arte
Harry Giles (UK)
Datoriile noastre
Regie: Harry Giles
17:00, Sala Studio
Producție Füge, Budapesta / Trafó Casa Artelor Contemporane, Budapesta (HU)
În timp ce citești acest titlu, noi vorbim despre tine
Regie: Kelemen Kristóf
19:00, Sala Mare
Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely, Timișoara (RO)
Shakespeare, Sonett 66
Regie: Kokan Mladenović
22:00, Sala Mare
Ivo Dimcev (BG)
Songs from My Shows
Jucat de Ivo Dimcev