Prinţişorul Sorinel la remorca primarului Ciuhandu

Prinţişorul Sorinel la remorca primarului Ciuhandu

6
DISTRIBUIȚI

Dincolo de toate relele care i se pot reproşa primarului Gheorgeh Ciuhandu, un lucru nu i se poate nega – ştiinţa de a-şi transforma grindeanu verde pentru biciclete tricou 1 pviceprimarii în unelte docile. După pedelistul Dorel Borza, a venit rândul pesedistului Sorin Grindeanu. Sub masca acordului administrativ semnat cu preavechiul edil al timişoarei, Grindeanu a fost, în foarte multe situaţii, doar un servant pentru „salvele” lui Ciuhandu. Ultimul exemplu – acordarea spaţiului pentru anonima asociaţie care vrea să transforme România în regat. Republican convins, după propriile-i spuse, primul viceprimar roşu al Timişoarei de după 1990 încoace a dat un răspuns stupefiant – iniţativa merită atenţia.

O declaraţie penibilă menită doar să poleiască, ca în multe alte situaţii, înţelegerile care n-au nici o legătură cu doctrinele politice sau interesul public.


În toţi aceşti ani, Grindeanu a preferat să se comporte ca un prinţişor răsfăţat ajuns într-o funcţie importantă, fără a-şi face mari griji pentru ce va urma. Există o diferenţă enormă între Ciuhandu şi Grindeanu – primul este aproape la finalul carierei, în timp ce, cel puţin teoretic, viceprimarul mai are multă pâine de mâncat prin politică. Tăcerea pesedistului în situaţii când ar fi trebuit să vorbească – măcar de dragul doctrinei – nu-l transformă decât într-un simplu vagon la remorca locomotivei Ciuhandu. Deşi se vrea candidatul USL pentru primăria Timişoara, prinţişorul Sorinel nu va reuşi, cu actuala atitudine, decât, cel mult, să-l mai distreze puţin pe regele Ciuhandu, fără să-şi depăşească actualul statut de umbră palidă  a celui care va continua să mai moşească încă patru ani municipiul spre înfundarea totală-n praf şi mediocritate. Asta, desigur, dacă nu devine România regat între timp şi se mută capitala la Timişoara. Ca să nu se mai plângă nimeni că ne „lucrează” capitala. Oricum, răzgândirea este în fişa postului pentru Grindeanu, spre bucuria şefului său de la organizaţia judeţeană de partid, aşa că ne putem aştepta la orice din partea acestuia peste câteva zile.

6 COMENTARII

  1. Draga dle BOTA, e clar ca esti contra primarului, contra regelui…dar ai si alte propuneri de mai bine…?

    Sunt foarte curios de varsta dvs. si scoala facuta….dar imi miroase a PDL….nu, a comunism….Altceva?

  2. mi se pare de bun simt atitudinea lui grindeanu la problema asta. Ce trebuia sa faca? sa sparga masa la sedinta? sau pt voi doar daca se bat politicienii valoreaza ceva?

  3. Hai ca poti mai mult! Nu esti deloc convingator. Ca sa scapi de titulatura de „vagon” a printisorului, trebuie sa scapi de atitudinea asta de „umbra palida” a lui Grindeanu. Am incredere in tine ca dupa joarda asta firava, scoti si parul la printisor. Dar nu asa cum ai facut ieri in conferinta, ca aia a fost regie ieftina, marca MH-CS. Noroc.

  4. Apai, io cand ziceam de blaturi se gaseau unii pe aici sa ma’njure sa spuna ca sunt sluga lu’ unu’ sh’a lu’ altu’.
    Nene, e blat pe fatza. Peste doi ani, o sa vaem urmatoarea componenta la administratie locala:
    Primar: Ciuhendu cel barbos;
    Viceprimar 1: Sorinel Oishteanu
    Viceprimar 2: Aditza Nechezol
    Secretare: Cojocare cel mai tare

    Prezi la cejete: Titus Aquaticus
    Viceprezi 1 le cejete: Pitzyponcu’ Gastricus
    Viceprezi 2 la cejete: Dan Diaconu (umila sluga a Robului)

    Iar Nea Lae Robu o sa fie Rector al noului mastodont Poli&Medi si binenteles Senator de Cimis.
    Singuru’ plecat dintre noi va fi Brendu’. Nu va bucurati, ca nu pleaca de tot, doar din politichie urmand a se dedica nepotilor si lu’ Chera Duduca (daca asta va mai dori, stiut fiind ca robinetu’ va fi secat, eventual va picura). Are timp Pitzyponcu’ Gastric sa’l caroteze pana la toamna.
    Inchei cu vorba ciorcovatzului: Sa blatuiti bineeeeee.

  5. Clar. Timisoara are nevoie de un primar puternic fara apartenenta politica, Eu voi vota un independent,hotarit si bun gospodar in niciuun caz barbosi, taranisti sau pdl=isti vopsiti cu barba.Cica asa le zice la sedintele portocalii violete Votam cu Ciuhandu Gh. Asa ca si tu Ovidiu Ciuhandu ai luat teapa.
    Ce bine-mi pare ca ai luat teapa…….

  6. nu sunt de acord cu ce ai scris despre presedintele meu. nici eu nu sunt regalista, dar m-am alaturat protestului initiat de liberali,- pe fb-, considerand ca mojicia nu trebuie ridicata la rang de virtute. ma face acest gest omul liberalilor? nu. daca as fi aflat din timp de initiativa lui ciuhandu, as fi procedat la fel.

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.