RCM Timișoara, campioană națională la rugby după 40 de ani

1

Echipa de rugby RCM Timișoara a învins, astăzi, în finala de la Bucureşti pe Ştiinţa Baia Mare, aducând titlul în oraşul de pe malurile Begăi după 40 de ani.

Timişorenii au început meciul în formula Cătălin Fercu, Mădălin Lemnaru, Ben Puiatua, Paula Kinikinilau, Viliam Moala, Jody Rode, Valentin Calafeteanu, Petru Bălan, Otar Turașvili, Horațiu Pungea, Dorin Lazăr, Marian Drenceanu, Stelian Burcea, Vasile Rus și Daniel Carpo. Rezerve: Eugen Căpățână, Gigi Militaru, Samuel Mariș, Mateaki Kapatolu, Laurențiu Tănase, Johnny Șola, Florin Fântânaru și Gabriel Conache. Au deschis scorul din primul minut de joc, după care adversarii au egalat pentru ca mai apoi să preia conducerea. Jucătorii de la RCM Timişoara au avut îndârjira să revină în a doua repriză şi în final să se desprindă decisiv, învingând cu 16 – 6.