Proiectul „AfterSchool la Mașloc”, pus la cale de Asociația Look Inside din Timișoara, se apropie cu pași repezi de finalizare. În urmă cu câteva luni de zile, membrii Look Inside și-au unit forțele și au recondiționat, de la zero, un spațiu din curtea unei biserici din localitatea Mașloc, în care copiii sărmani din clasele I-IV să poată învăța, citi sau viziona filme educative.
Timișorenii au demonstrat din nou că se poate.
Cu ajutorul mai multor oameni cu suflet mare, care au donat de la draperii până la calculatoare, căți sau bani, proiectul se apropie de linia de finish.
O donație importantă a venit din partea un timișorean care a oferit pentru proiect patru calculatoare și un video proiector în valoare de 4.000 de lei, dar și o sumă de 3.000 de lei din care au fost cumpărate toate lucrurile necesare.
Un alt voluntar a oferit pentru proiect sute de cărți pe care micuții din Mașloc abia așteaptă să le citească. Banii și cărțile rămase vor fi îndreptate spre alte proiecte pe care asociația le derulează în această perioadă.
După ce spațiul va fi amenajat complet, membrii Look Inside vor organiza, cel puțin o dată pe lună, întâlniri cu 10 sau 15 copii defavorizați. Tinerii și-au propus să dea startul proiectului la sfârșitul săptămânii viitoare, când vor organiza un eveniment inedit pentru micuți.