Informatica Timișoara confirmă: CALIFICARE în semifinale după a doua victorie la scor...

Informatica Timișoara confirmă: CALIFICARE în semifinale după a doua victorie la scor în fața Iașiului

0

informatica (5)
Informatica Timișoara e în careul de ași la futsal

Formația timișoreană din Liga I de futsal a realizat fără probleme ”remontada” în fața moldovenilor. După succesul categoric de ieri Informatica Timișoara a triumfat și în această seară la o diferență apreciabilă, scor 7-1 cu CSMS Iași. Bănățenii pătrund astfel în careul de ași după trei jocuri disputate în sferturile de finală ale play-off-ului.

Eșecul de la Iași s-a dovedit un foc de paie pentru Informatica.

Singura pierdere reală fiind cea a portarului Iancu. După ce ieri elevii lui Robert Lupu s-au impus cu 10-2, azi tabela din Sala ”Constantin Jude” a prins din nou proporții. Formalitate realizată prin reușitele lui Janjic (min. 12), Rakic (14) și Felipe (20) în prima repriză. Pronosticul lui Fl. Matei, de 15 reușite în dubla bănățeano-moldoveană de la Timișoara, s-a concretizat în partea secundă. Acesta a și înscris golul 4, apoi Savio a completat obiectivul. Pentru ieșeni Botezatu avea să reducă din diferență, doar temporar însă. Ultimele reușite ale jocului și ale Informaticii au purtat semnătura lui Savio, din nou, și a lui Adi Călugăreanu.

CS Informatica va evolua în semifinale cu un adversar aparent accesibil, deoarece acesta se va alege dintre United Galați și Spicom Sf. Gheorghe. Echipa de la Dunăre are avantaj după ce s-a impus cu 3-0 în deplasare, în primul joc al ”sfertului”. Al doilea joc dintre cele două se dispută abia pe 3 mai.

CS Informatica Timişoara: Vasile Giurcanu – Stefan Rakic, Slobodan Janjic, Robert Lupu, Florin Matei. Au mai intrat:Theodor Lungu, Robert Voin – Gabriel Dobre, Adrian Calugareanu, Dusan Milojevic, Slaven Novoselac, Felipe Oliveira, Savio Valadares. Antrenor: Robert Lupu.