Informatica Timișoara este noua campioană a României la futsal. Bănățenii au realizat...

Informatica Timișoara este noua campioană a României la futsal. Bănățenii au realizat „tripla”

1

CS Informatica Timișoara a învins astăzi, în meciul al treilea al finalei Ligii 1 la futsal, echipa United Galați și a câștigat astfel, în minimum de meciuri, titlul de campioană.

După ce au câștigat primele două partide, jucate la Galați, ale finalei disputate pe sistemul cel mai bun din cinci meciuri, trupa de pe Bega mai avea nevoie de o singură victorie pentru a-și adjudeca trofeul.

În partida disputată astăzi în sala „Constantin Jude”, timişorenii au condus cu 2-0 prin golurile lui Rakic şi Felipe, însă Varela a redus din diferență pentru gălățeni. Până la pauză gazdele de azi au refăcut diferența de două goluri, prin antrenorul-jucător Robert Lupu, profitând de un moment în care oaspeții atacau cu portar-jucător. United Galați a redus din handicap în repriza secundă, dar alb-violeţii s-au distanţat însă pe final, prin golurile lui Rakic și Andre Deco (din lovitură de penalitate de la zece metri).

CS Informatica Timişoara câștigă astfel toate cele trei trofee interne puse în joc în acest sezon, după ce a mai cucerit Supercupa şi Cupa României.