SCM Timişoara, eşec acasă cu CSM Oradea. „Leii din Banat” au trei...

SCM Timişoara, eşec acasă cu CSM Oradea. „Leii din Banat” au trei înfrângeri la rând în Liga Naţională

0

SCM Timişoara a fost învinsă pe teren propriu de campioana la zi a României, CSM Oradea. „Leii orădeni” s-au impus în faţa celor bănăţeni cu 94-86, la capătul unui joc pe care l-au controlat.

Alb-violeţii au acum trei eşecuri consecutive în campionat.

Primul sfert în duelul „leilor” s-a încheiat în echilibru perfect: 14-14. La jumătatea întâlnirii însă balanţa înclina uşor spre oaspeţii bihoreni, care au intrat la cabine cu un avantaj de patru puncte (36-32).

După sfertul al treilea ecartul s-a mărit iar ultima pătrime s-a reluat de la 62-56 în favoarea lui CSM Oradea. Jucătorii lui Cristian Achim s-au distanţat pe final la 14 puncte, dar au rămas consecvenţi şi până la urmă au încheiat jocul cu opt puncte mai multe decât gazdele.

Troy Franklin jr. a fost coşgeterul întâlnirii cu 30 de puncte. Ceilalţi realizatori ai SCM-ului au fost: Pesakovic 16 puncte, Komatina 14, Gorgemans 10, Mirkovic 8, S. Brown 5, B. Popa 3. De partea cealaltă, principalul marcator al „leilor roşii” a fost Dragan Zekovic, autor al 28 puncte.

În urma acestui eşec SCM Timişoara a rămas cu doar două victorii din şase partide în noua stagiune a Ligii Naţionale.