Un tânăr din Serbia a câştigat turneul internaţional de biliard Timişoara Open...

Un tânăr din Serbia a câştigat turneul internaţional de biliard Timişoara Open 2K19

0

Un jucător de doar 19 ani din Serbia, Aleksa Pecelj, s-a impus în finala internațional de biliard (9Ball) Timișoara Open 2K19. Acesta a trecut de maghiarul Sandor Tot după ce l-a învins în semifinale pe favoritul local Ioan Ladanyi.

Aleksa Pecelj (19 ani) s-a impus cu 9-7 în finala de ieri, în fața mult mai experimentatului sportiv maghiar Sandor Tot, după un meci echilibrat, cu răsturnări de scor, suspans, calitate tehnică și stăpânire de sine.

Câștigătorul de anul trecut, lugojeanul Ioan Ladanyi, a terminat competiția pe locul al treilea, după ce a pierdut, în semifinale, în fața campionului sârb.

Medalie de bronz a primit şi un alt sportiv român, Olah Gabor.

Turneul a fost găzduit de Joy Pub și Craft Rooftop. Timișoara Open 2K19, este al doilea turneu la nivel național, prin premiile puse în joc dar și numărul de sportivi participanți!