SCM Politehnica a bătut-o şi pe Dunărea Călăraşi. Turneu perfect realizat de...

SCM Politehnica a bătut-o şi pe Dunărea Călăraşi. Turneu perfect realizat de alb-violeţi la Sf. Gheorghe

0

SCM Politehnica a realizat un turneu 2 impecabil la Sfântu Gheorghe.

Toate meciurile care au contat pentru Liga Zimbrilor au fost câştigate de elevii lui Vlad Caba. Astăzi, inainte de revenirea pe Bega handbaliştii alb-violeţi au trecut la pas de Dunărea Călăraşi, scor 26-24 (11-11).

Cu un moral bun, deşi au apărut diverse discuţii după succesul neverosimil cu Dobrogea Sud, alb-violeţii au inceput bine şi partida de azi cu Dunărea Călăraşi. Totuşi, echipa din sud-estul ţării a revenit pe tabelă iar la pauză indica un echilibru perfect: 11-11.

Repriza a doua a fost de asemenea foarte strânsă. Totuşi, minutul 49 a adus un plus de trei goluri pentru Poli după reuşita lui Barros (22-19). Călărăşenii s-au mai apropiat la două goluri, dar cu mai puţin de patru minute rămase din dispută, tânărul Cătălin Dedu a reuşit să marcheze şi să ducă scorul la 26-22. Apărarea timişoreană a fost din nou remarcabilă. Ultimele goluri au fost primite când punctele erau deja clar ale bănăţenilor.

Dacă ţinem cont de succesele la masa verde cu Botoşani şi Bacău, Poli e in top 3, având 21 de puncte după nouă runde!

SCM Poli (marcatori): Sadoveac 12 goluri, Barros 5, Fenici 4, Baican 2, Şomlea 1, C. Dedu 1, L. Caba 1.

Următoarele etape vor aduce pentru alb-violeţi dueluri cu Baia Mare, Focşani şi Steaua.