Victorie pentru SCM Politehnica în derby-ul bănăţean cu CSM Reşiţa

0

Handbaliştii alb-violeţi au obţinut a doua victorie din acest sezon în Liga Zimbrilor. SCM Politehnica s-a impus în duelul bănăţean cu CSM Reşiţa, scor 27-23, în primul joc disputat în cadrul celui de-al doilea turneu găzduit de Sf.

Gheorghe şi dedicat elitei.

Fără adversarele din Moldova, „pedepsite” pentru infectările cu Covid, Poli a debutat abia azi în cadrul celui de-al doilea turneu din ediţia „de criză”.

Timişorenii au avut probleme cu cărăşenii doar în prima parte a meciului din Sepsi Arena. La pauză scorul era favorabil alb-violeţilor: 12-10. Iar aceştia şi-au mărit ecartul în repriza a doua. Poli a avut şi şase goluri avantaj, prima dată după golul lui Barros şi a avut un final destul de liniştit de meci.

SCM Politehnica (marcatori): Sadoveac 8 goluri, Barros 8, Şomlea 2, L. Caba 2, Fenici 2, Năstăsie 2, Neamţu 1, Cimpan 1.

SCM Poli, care nu poate miza nici la acest turneu pe portarul Milenkovic și interul dreapta Slavuljica, mai are de disputat trei partide la acest turneu 2. Până acum elevii lui Vlad Caba au adunat şase puncte din patru partide in noul sezon.

Joi de la ora 16.30 timişorenii dau piept cu CSM Bucureşti. Sâmbătă adversar va fi HC Dobrogea Sud iar duminică e programat meciul cu Dunărea Călărași, ultimele două de la ora 11.