SCM Timişoara a învins-o clar pe „U” Cluj la rugby. Nouă eseuri...

SCM Timişoara a învins-o clar pe „U” Cluj la rugby. Nouă eseuri pentru gazde

0

SCM Timişoara a obţinut ieri prima victorie în noul sezon al SuperLigii.

După eşecul de la Baia Mare, rugbiştii de pe Bega au trecut în Ronaţ de Universitatea Cluj cu 59-19 (52-5).

Prima repriză a fost evident mai bună pentru bănăţeni, care au reuşit cinci eseuri în primul sfert de oră! A intervenit apoi o doză de relaxare după obţinerea bonusul ofensiv iar oaspeţii au fost mai prezenţi în joc în repriza a doua.

Manumua, Altinok, Melinte, Simionescu, Rupanu, Jipa, Shennan şi Sikote au marcat eseurile SCM-ului. Jipa a transformat şase dintre ele. Altă conversie aparţinându-i lui Vlaicu. Clujul a marcat prin Murgoci, care a reuşit să culce de două ori balonul în suprafaţa de ţintă timişoreană, şi Pocriş – un eseu. Mazăre a transformat de două ori.

SCM Timişoara: Lungu, Căpăţînă, Militaru, Lazăr, Altinok, Neculau, Holoia, Rupanu, Jipa, Shennan, Manumua, Hinckley, Simionescu, Melinte. Rezerve: Rădoi, Sikote, Digo, Trauşan, Morrell, Conache, Vlaicu, Şteţco. Antrenor: Valentin Calafeteanu.

Următorul meci al „leilor” va fi tot pe teren propriu, cu Steaua, sâmbătă, 15 mai, pe arena „Gheorghe Răşcanu”.