Se lucrează la noua clădire a Centrului „Speranța” din Timișoara. Ce va...

Se lucrează la noua clădire a Centrului „Speranța” din Timișoara. Ce va cuprinde noua construcție

0
DISTRIBUIȚI
<


p>

Lucrările sunt în grafic la noua clădire a Centrului „Speranța”, destinat terapiei copiilor cu deficiențe din Timişoara și din județ, au anunțat reprezentanții Consiliului Județean Timiș.

Investiția aparține CJ Timiș și se ridică la aproape 10, 6 milioane de lei. Banii provin din bugetul național și cel județean.

Constructorul lucrează în aceste zile la placa peste parter. Clădirea este amplasată pe strada Cornelia Sălceanu din zona Complexului Studențesc și va avea un regim de înălțime P+3E, cu o capacitate de primire de aproximativ 300 de copii și adolescenți cu deficiențe.

Noua construcție va avea bazin de înot, cabinete medicale și psihologice, cât și pentru terapii specifice: logopedie, kinetoterapie, electroterapie, ergoterapie, art-terapie, meloterapie, sprijin în învățare, psihoterapie, terapie prin joc și stimulare polisenzorială.

De asemenea, au fost prevăzute spații de cazare pentru părinți și copii, cât și o sală pentru servirea mesei.

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.