„Leii” nu se opresc. SCM Timişoara a ajuns la opt victorii consecutive...

„Leii” nu se opresc. SCM Timişoara a ajuns la opt victorii consecutive după ce a bătut şi Galaţiul

0

SCM Timişoara a reuşit o nouă victorie notabilă.

Deşi Galaţiul e o formaţie din subsolul Ligii Naţionale, moldovenii au mai pus probleme bănăţenilor ca a doua favorită. Seara aceasta a fost totuşi a gazdelor, care au revenit pe tabelă şi au ajuns, prin repriza „extra”, la opt succese la rând: 78-74.

Primul sfert s-a termina 18-18. Al doilea a aparţinut clar oaspeţilor, care au avut +15 la pauză (32-47). Mai mult, Galaţiul s-a dus la +19 in minutul 22. Dar chiar şi aşa „leii” au avut replică şi au câştigat ultimul sfert, decisivă fiind triţa lui Gajic, după ce la capătul sfertului 4 tabela indica egalitate (68-68).

Javon Masters, de la oaspeţi, a fost coşgeterul partiei, cu 21 de puncte. Timişorenii l-au avut pe Darrion Strong in postura de cel mai bun marcator – 20 de puncte. Ceilalţi realizatori ai alb-violeţilor au fost: Gajic 15 pt., Lilov 8, E. Petrescu 9, Komatina 4, Talton II 11, Mirkovic 5, Olah 4, Schipor 2.

„Leii” au acum 15 victorii şi rămân de multă vreme cu doar opt eşecuri, fiind acum pe 5 in LNB.

SCM Timişoara urmează un duel mai dificil, chiar de clasament, „afară” la SCM U Craiova, sâmbătă, 2 aprilie.