SCM Timişoara a câştigat la o diferenţă categorică jocul cu Rapid de...

SCM Timişoara a câştigat la o diferenţă categorică jocul cu Rapid de pe teren propriu

0

SCM OHMA Timişoara şi-a revenit rapid după eşecul cu Voluntari. Astăzi, „leii” au primit, tot acasă, replica celor de la CS Rapid Bucureşti.

Victoria a fost a alb-violeţilor, la o „distanţă mare” de adversar, scor 80-59!

„Leii” şi-au arătat superioritatea încă din primul sfert: 20-10. Totuşi, oaspeţii au ţinut „aproape” pe al doilea segment, cedat la doar două puncte. Partea a doua s-a reluat de la 39-27 pentru bănăţeni. Dar succesul s-a conturat tot mai clar pe parcursul sfertului 3. Ultima pătrime s-a reluat de la aproape 20 de puncte diferenţă: 67-48. Emoţiile au dispărut şi scorul putea fi chiar mai urât pentru giuleşteni, care au fost conduşi şi cu 27 de puncte!

Cei mai buni marcatori ai întâlnirii au totalizat 21 de puncte. Nikola Gajic pentru violeţi, în double double prin cele 12 recuperări. Respectiv Jagan Mosely, pentru Rapid, şi el în „double figures” cu 10 recuperări. Ceilalţi realizatori ai SCM-ului au fost: Mirkovic 17 puncte, Talton II 14, Olah 12, Lilov 6, Strong 5, E. Petrescu 5.

Prin acest succes, „Leii din Banat” au ajuns la 17 victorii stagionale din 26 de partide jucate. Pentru SCM OHMA urmează rapid un nou meci tare acasă, marţi, 12 aprilie, de la ora 18.00 (Digi), e aşteptată puternica CSM Oradea, formaţie care beneficiază de o sală nouă polivalentă construită prin CNI.