„Leii” au început şi campionatul cu un succes. SCM Timişoara nu a...

„Leii” au început şi campionatul cu un succes. SCM Timişoara nu a avut probleme cu CSM Focşani

0

SCM OHMA Mozzart Bet Timişoara a început Liga Naţională 2022-23 cu un succes acasă, la pas, în faţa moldovenilor de la CSM Focşani, scor 81-69.

„Leii” şi-au continuat astfel parcursul cu victorii din noul sezon început cu ocazia partidelor din Alpe Adria Cup.

Alb-violeţii au câştigat primul sfert cu 24-17 ia pe cel de-al doilea cu 24-14. „Motoarele” au fost reduse după pauză, căci oaspeţii şi-au acontat a treia pătrime (17-20). Oaspeţii s-au apropiat la 11 puncte în ultimele zece minute, dar nu au reuşit să pună în pericol succesul bănăţenilor.

Nou sosiţii Igor Kesar şi Ilija Djokovic au fost principalii marcatori ai SCM-ului azi, ambii cu 17 puncte. Ceilalţi marcatori ai echipei lui Dragan Petricevic au fost: MacClellan 12 pt., Gajic 11, Năsturescu 6, Mirkovic 6, Lazar 6, Maticiuc 2, Schipor 2 şi E. Petrescu 2. Vizitatorii au avut în Brandon Austin principala „gură de foc”, cu 26 de puncte – totodată şi coşgheterul întâlnirii.

Pentru „lei” urmează duminică, 2 octombrie, de la ora 19.00, jocul din Cupă în deplasare cu CSM Târgu Jiu. În campionat, următoarea partidă va fi pe 8 octombrie, în Arena de Baschet din Bucureşti, cu nou promovata ABC Laguna.