SCM Timişoara şi-a reluat obiceiurile bune la Focşani. Victorie pentru „lei”

0

SCM OHMA Mozzart Bet Timişoara nu a acuzat eşecul de la Galaţi şi revine din estul ţării şi cu o victorie în Liga Naţională. În primul meci din returul Conferinţei B, bănăţenii au depăşit-o pe CSM Focşani cu 79-71.

„Leii” s-au impus în primul sfert cu 23-17, dar l-au cedat pe al doilea la patru puncte diferenţă: 14-18.

Jocul era departe de a fi decis şi după sfertul 3 (17-16 pentru bănăţeni). Totuşi, SCM Timişoara s-a îndreptat treptat spre victorie şi în sfertul 4, fără prea multe emoţii pe final.

De la gazde Kevin Johnson, cu 20 de puncte, a fost principalul pericol. În timp ce oaspetele Nikola Gajic a fost coşgheterul întâlnirii, cu 24 de puncte marcate. La capitolul realizări a fost urmat de colegii: Kesar 21 pt., Djokovic 15, Lazar 6, Năsturescu 6, E. Petrescu 4 şi McClellan 3.

Timişorenii au acum şapte victorii în nouă meciuri disputate în Conferinţa B. Pe 17 decembrie „leii” au teoretic un meci la îndemână, acasă, cu Laguna Bucureşti. Mai întâi însă alb-violeţii joacă, tot în sala „Constantin Jude”, marţi, cu Rogaska, în cadrul grupei din Alpe Adria Cup.