SCM Timişoara, învinsă în Polonia de Dabrowa Gornicza. „Leii” păstrează şanse de...

SCM Timişoara, învinsă în Polonia de Dabrowa Gornicza. „Leii” păstrează şanse de calificare în Final Four-ul Alpe Adria Cup

0

SCM OHMA Mozzart Bet a pierdut jocul din prima manşă a sferturilor Alpe Adria Cup, scor 86-93, pe terenul polonezilor de la MKS Dabrowa Gornicza.

Jocul retur se dispută pe 8 februarie.

Timişorenii, câştigători de grupă, s-au întâlnit în prima fază eliminatorie cu una dintre favoritele competiţiei euroregionale. Gazdele au câştigat primele trei sferturi: 24-17, 21-15 şi 31-22. Totuşi, „leii” au strâns scorul în ultima „pătrime”, câştigată cu 32-17!

Sârbul Ilija Djokovic a fost coşgheterul întâlnirii, cu 26 de puncte. Kesar 21 pt., Mekic 12, Gajic 10, Mirkovic 6, Lazar 4, E. Petrescu 4 şi McClellan 3 au fost ceilalţi realizatori ai bănăţenilor. Pentru gazde, Martin Krampelj a fost principalul marcator, cu 20 de puncte.

Manşa a doua e programată miercuri, 8 februarie, în sala „Constantin Jude”. În campionat, „leii” au meci sâmbătă, de la ora 18.30, cu CSM Galaţi.