SCM USV Timişoara, învinsă la scor în Maramureş

0

SCM USV Timişoara a avut parte de o (nouă) zi nefastă în Liga Naţională. „Leii” au cedat pe terenul zimbrilor de la CSM Ştiinţa Baia Mare, fără drept de apel, scor 10-40 (10-19).

Băimărenii au deschis scorul printr-un eseu marcat de Popoaia după câteva acţiuni care prevesteau această reuşită. Tot el a încercat transformarea, dar a ratat ţinta din unghi. Conache a redus apoi din diferenţă după o lovitură de pedeapsă. SCM USV părea în meci, dar Fakaosilea a înscris un nou eseu pentru gazde în minutul 27, de această dată transformat, pentru 12-3. La acest scor a venit şi eseul timişorean marcat de Căpăţînă iar transformarea lui Conache a însemnat o diferenţă de doar două puncte între cele două vechi rivale.

Totuşi, CSM Ştiinţa a încheiat prima parte cu un nou eseu, în minutul 40, prin Roşu, iar transformarea lui Popoaia a stabilit şi scorul pauzei: 19-10.

La reluare aproape că a fost o singură formaţie pe teren.

Papitze a înscris un nou eseu, pentru 24-10 şi acesta transformat. Apoi scorul a căpătat proporţii. Popoaia având ocazia să mai transforme o reuşită pentru 33-10. Papitze a recidivat, împreună cu transformarea, scorul a devenit 40-10. Nimic nu a mers bine pentru bănăţeni, nici pe final, când au comis greşeli mari şi pe un atac care părea eseu aproape sigur.

În urma acestui rezultat Baia Mare a trecut peste timişoreni (20 pt.) în clasament, pe locul 3. În ultima etapă din faza acestei grupe, SCM USV primeşte replica Stelei, acasă, pe 3 iunie (ora 11).

CSM Știința Baia Mare: 15.Paul Popoaia, 14.Mihai Lămboiu, 13.Sikuea Taliauli, 12.Jasoon Tomane, 11.Kefentse Mahlo, 10.Alexandru Mureșan, 9.Vlăduț Bocăneț, 1.James Scott, 2.Levan Papidze, 3.Sandro Zubashvili, 4.Ștefan Iancu, 5.Mate Dardzulidze, 6.Florian Roșu, 7.Jacob Immelman-cpt, 8.Beka Bitsadze. Rezerve: 16.Robert Irimescu, 17.Mihai Dico, 18.Revazi Dugladze, 19.Aleksandre Kalmakhelidze, 20.Alexandru Țiglă, 21.Nikau Mc Gregor, 22.Sione Fakaosilea, 23.Marius Dănilă. Antrenori: Eugen Apjok, Paul Rusu

SCM Timișoara: 15.Marius Simionescu, 14.Tiqe Iliesa, 13.Tevita Manumua, 12.Alexandru Bucur, 11.Stephen Shennan, 10.Dănuț Jipa, 9.Alin Conache, 1.Mihai Lazăr, 2.Marian Căpățînă, 19.Laurențiu Nica, 4.Ionuț Mureșan, 5.Malcolm Onsando, 16.Dorin Lazăr, 7.Vlad Neculau-cpt, 8.Feoefaaki Holoia. Rezerve: 28.Sebastian Vasilovici, 27.Sebastian Sîrbu, 18.Joji Sikote, 24.Kemal Altinok, 20.Andrei Mureșan, 21.Gabriel Rupanu, 22.Khvicha Jgerenaia, 23.Corrado Ștețco. Antrenori:Valentin Calafeteanu, Valentin Popârlan