Corvinul Hunedoara furnizează surpriza sezonului în Cupa României, calificându-se în finală

0

Echipa de liga secundă Corvinul Hunedoara s-a calificat miercuri în finala Cupei României.

Hunedorenii au învins în semifinală pe FC Voluntari cu 3-1. Aceștia vor întâlni în finală câștigătoarea celeilalte semifinale dintre Oțelul Galați și Universitatea Cluj.

Corvinul a deschis scorul prin Manolache, în fața propriilor suporteri, în minutul 20, cu un șut din careu, greu de parat de Vâlceanu.

Oaspeții au egalat după o greșeală defensivă a hunedorenilor, Florea marcând cu mult noroc din fața porții.

La un sfert de oră după reluarea jocului, Neacșa a șutat de la mare distanță și l-a surprins pe Vâlceanu, ducând scorul la 2-1.

Coman a marcat peste 10 minute golul care a pecetluit victoria Corvinului, la o fază complicată, după o respingere greșită a lui Vâlceanu, la șutul lui Lupu.