
În județul Arad sunt înscriși pe listele permanente 382.184 persoane, până la ora 19,30 au votat 43,46% dintre alegători, respectiv 166.112 persoane, iar potrivit datelor privind prezența la vot la ora 22:00, au votat 54.332 de alegători în municipiul Arad (37,97%) și 191.202 alegători în județ (50,02%) prezența la vot fiind mai mare față de alegerile precedente. În urma incidentelor semnalate, au fost întocmite șase dosare penale pentru fraudă la vot și au fost aplicate mai multe sancțiuni contravenționale.
Iustin Cionca, al cărui principal adversar a fost pesedistul Mihai Fifor, a câștigat un nou mandat de președinte al Consiliului Județean Arad, Călin Bibarț a fost reales ca primar al Aradului, useristul Adrian Wienwr clasându-se pe locul secund, iar cele mai multe primării din județ – peste 50 din cele 78 de unități administrative – au fost câștigate de PNL. În câteva localități din județ cu un număr mic de locuitori a fost înregistrată o prezență de 100% la vot iar în comuna Șiștarovăț, candidatul PSD a câștigat alegerile având un vot în plus față de candidatul PNL.
În județul Caraș-Severin, unde sunt înscriși pe listele electorale 254.398 de alegători, iar până la închiderea urnelor s-au prezentat la vot 131.321 votanți, reprezentând un procent de 51,62%.
Interesul pentru alegeri a fost mai mare în mediul rural decât în cel urban, cea mai mare participare la vot de fiind înregistrată în comunele Zorlențu Mare, Brebu Nou, Goruia și Brebu. Din 15 sesizări pe raza județului s-a confirmat o tentativă de corupere a alegătorilor la Berzovia și fotografierea buletinelor de vot la Bocșa, la Zorlențu Mare și Brebu desfășurându-se cercetări pentru stabilirea legalității emiterii a numeroase vize de flotant. Au fost constatate, de asemenea, mai multe contravenții și infracțiuni în trafic.
Penelistul Romeo Dunca a pierdut președinția consiliului județean în favoarea pesedistului Silviu Hurduzeu, care revine la conducerea județului, în timp ce penelistul Ioan Popa a câștigat al treilea mandat de primar al Reșiței, obținând 70% din totalul voturilor exprimate de reșițeni, care au participat la vot în proporție de 33,36%.
În județul Hunedoara, din cele 364.947 de persoane înscrise pe listele electorale, până la ora 22:00 votaseră 180.312 persoane, cu o rată de participare de 49,26% până la închiderea urnelor. Din cele șapte incidente semnalate, s-au confirmat doar trei – un caz de agresiune fizică la Petroșani, dispariția unei ștampile de vot la o secție din Deva și un conflict între un alegător care avea un briceag și președintele unei secții de votare din Vulcan – pentru acestea fiind întocmite dosare penale.
Pesedistul Laurențiu Nistor și-a adjudecat un nou mandat la președinția consiliului județean cu aproape 50% din totalul voturilor exprimate iar primăria municipiului Deva a fost câștigată de pesedistul Lucian Ioan Rus cu 37,85%, în defavoarea actualului primar penelist Florin Oancea, cele mai multe primării din județ fiind câștigate de același partid.





