CSC Dumbrăvița, învinsă de CSC Ghiroda în primul test pe gazon natural...

CSC Dumbrăvița, învinsă de CSC Ghiroda în primul test pe gazon natural pentru ambele

0
DISTRIBUIȚI

Foto: Club Sportiv Comunal Ghiroda si Giarmata Vii

CSC Dumbrăvița și CSC Ghiroda s-au întâlnit miercuri pe arena timișenilor din Liga 2, în primul test pe gazon natural pentru ambele în această iarnă. Scorul a fost 2-0 pentru divizionara terță condusă de Sorin Bălu, prin reușitele venite devreme din partea lui Fabio Trip și Cosmin Mancaș.

Trip a deschis scorul încă din minutul 8 iar șapte minute mai târziu Mancaș a înscris cu capul și a stabilit totodată ceea ce urma să fie și scorul final. 2-0 pentru formația de ligă inferioară pe Stadionul Ștefan Dobay.

Interesant e că la gazde au jucat și doi tineri sosiți în iarnă chiar de la galben-albaștri: Buțu și Butnărașu. Au lipsit la alb-verzi portarul Adelin Iliescu – datorită rotației – dar și Răzvan Morariu alături de Eric Adam – în continuare accidentați. Dumbrăvița i-a împrumutat săptămâna aceasta, la Avântul Periam, pe tinerii Darius Hitian (atacant, 18 ani) și Andres Bologa (fundaș stânga, 16 ani).

Oaspeții i-au avut printre numele noi, în pregătiri, și pe Alexandru Munteanu, de la Timișul Șag.

CSC Dumbrăvița: Mikloș – Curea, Butnărașu, Scutaru, Ghinescu – Sima, Olaru, Ailenei, Anișorac – Pădurariu, Paulevici (prima repriză). Brașoveanu – Cibi, Purlea, Zurbagiu, Gladun – Sofran, Olaru, Ignea, Anișorac – Modan, Buțu (repriza a II-a).


Antrenor: Cosmin Stan.

CSC Ghiroda și Giarmata Vii: Flonta – Datcu, Stupu, Fridrich, Coroiu – Pop, Precup – Trip, Jichici, Mancaș (c) – Miclău. Au mai intrat: Ciublea – Lixandru, Ad. Ilie, Stoi, Velcotă, Buia, Al. Munteanu, Șteta și Ciobanu. Antrenor: Sorin Bălu.

„A fost un meci de pregătire, în care fiecare jucător a primit minute egale. Meciul trecut, au jucat alții 60 de minute și acum 30. Fiecare jucător a ajuns la 90 de minute în ultimele două meciuri, până la urmă asta e important. Ghiroda e o echipă de Liga 3 care pasează foarte bine, dar nu avem scuze că am pierdut. Ei au fost mai inspirați, poate și mai proaspeți din ceea ce am văzut în prima repriză. Cum spuneam, au fost mai inspirați în fața porții și la ultima pasă. M-am întors la acest nivel, deocamdată suntem în pregătire, rămâne să vedem la meciul cu Ceahlăul cum e revenirea mea în Liga 2. Sperăm să ne revenim din punct de vedere fizic, să avem prospețime, iar la meciul cu Ceahlăul să fim în cea mai bună formă. Am găsit aici o echipă foarte bine organizată, din toate punctele de vedere. Dar contează ce vom face în campionat, acum pot spune orice. Va fi o luptă foarte grea, două echipe care retrogradează știm deja, una s-a retras, iar a doua e Mioveni care are probleme foarte mari. Dar mai rămân trei care retrogradează… Câmpulung are 7 puncte, dar mai speră și ei, s-au întărit în această iarnă, au plecat în cantonament în Antalya, deci va fi o luptă dificilă”, a spus Alin Ignea, sosit la Dumbrăvița de la Peciu Nou.

„Astăzi, cred că în prima repriză echipa noastră a fost mai bună. Am avut un joc cu o posesie destul de bună, asta e ceea ce vreau de la jucătorii mei. Era important pentru că am întâlnit o echipă de eșalon superior, Dumbrăvița, dar motivându-ne foarte bine am obținut o victorie de moral meritată. Ținând cont că săptămâna trecută am terminat perioada de acumulări fizice specifice și se resimte o oarecare oboseală la jucători, sunt destul de mulțumit de cum am arătat astăzi”, a declarat Sorin Bălu, antrenorul principal al ghirozenilor.

Următorul amical al Ghirodei va fi sâmbătă cu Jiul Petroșani. În timp ce pentru CSC Dumbrăvița urmează testul cu Politehnica Timișoara, programat sâmbătă, de la ora 12, pe arena Știința.

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.