
Handbaliștii alb-violeți se pregătesc de una dintre cele mai lungi deplasări. SCM Politehnica începe noul campionat pe terenul incomodei Dunărea Călărași. Tehnicianul Pero Milosevic consideră că programul echipei sale e mai dificil în prima parte a sezonului și are o singură absență pentru runda 1, cea a lui Didi Hrimiuc, unul dintre jucătorii achiziționați în această vară.
”Avem obiective îndrăznețe. În primul joc la Călărași dorim să luăm cele trei puncte. Dorim baftă jucătorilor, să nu mai avem accidentările de anul trecut. Noi să fim cei care câștigăm meciurile la limită la un gol diferență de această dată. Suntem pregătiți”, a spus Dan Dumitru, managerul sportiv al lui SCM Poli. Echipa bănățeană de handbal masculin din elită și-a propus să ajungă din nou în cupele europene după experiența din urmă cu un sezon.
”E un campionat dur cu siguranță, toate echipele sunt bune. Anul acesta e un campionat mai tare ca niciodată. Dinamo, CSM, Odorhei, Steaua, Constanța, toate au echipe bune. Vom lupta, Călărași e mai bună ca anul trecut, are posturile acoperite și pe inter, pe centru, extreme… E o echipă potentă, puternică în propria sală.
Noi ca să obținem un rezultat bun trebuie să jucăm foarte bine pe apărare. Să repunem rapid mingea în joc, pe contraatac… Eu am încredere în echipă și de faptul că ne vom întoarce cu un rezultat bun de acolo”, a spus Pero Milosevic, tehnicianul alb-violeților.
”Sper să începem cu dreptul. Clar va fi un campionat mai echilibrat. Majoritatea s-au intărit. Dinamo și CSM au bugete mai mari. Noi suntem pregătiți. Depinde de noi acum să ajungem la ora jocului să evoluăm bine, să nu greșim și să ne întoarcem cu puncte. E clar că ne dorim mult mai mult de la acest campionat. Avem o echpă mult mai bună. Sper să nu mai facem egaluri sau să pierdem la limită ca în sezonul trecut. Asta îmi doresc”, a precizat și căpitanul Cristian Fenici.
Tehnicianul consideră că echipa sa va avea un program mai greu în toamnă și mai ușor în primăvară. ”De obicei avem un program mai încărcat în prima parte a campionatului, cu echipe tari la ele acasă și echipe puternice în deplasare. Asta înseamnă că ne va fi mai ușor în partea a doua a sezonului. Bineînțeles nu sunt meciuri ușoare cu niciun adversar”, a adăugat Milosevic. Cristi Fenici vede lucrurile ușor diferit: ”Noi ne dorim ca din retur să fim cât mai bine în clasament. Deci să câștigăm la echipe bune ale campionatului. Nu știu dacă e un avantaj sau dezavantaj să le avem pe toate cele tari acasă în retur”.
Hrimiuc, absent
Singura indisponbilitate a bănățenilor în prima etapă e cea a tânărului Didi Hrimiuc. Pivotul în vârstă de 26 de ani sosit de la Vaslui e în covalescență și ar risca mult dacă ar fi introdus în teren în acest moment. De altfel, din cauza accidentării sale de la picior el nu a fost folosit la Cupa Poli 70 din weekendul trecut.
Partida Dunărea Călărași – SCM Politehnica Timișoara se dispută duminică, de la ora 17.00 (Digi), în prima etapă a Ligii Zimbrilor (Liga Națională).