Primul meci oficial al ACS Poli Timişoara, bântuit de fantoma alb-violetă

2

Nici măcar meciul cu eterna rivală a Timişoarei, UTA Arad, n-a crescut adrenalina pe stadionul „Dan  Păltinişanu unde proaspăt înfiinţata ACS Poli Timişoara a jucat primul meci oficial. Atmosfera a fost una de înmormântare, cele câteva duzini de puşti cu două steaguri alb-violete neputând să înlocuiască celebra galerie Comando Viola Ultra Curva Sud. Aşa că fondul sonor a fost asigurat de cei aproximativ 200 de suporteri ai UTA, cărora liderii galeriei alb-roşe le-au cerut „să respectăm pactul făcut. Nu înjurăm. Doar ne încurajăm echipa”. Deşi primarul Nicolae Robu a dat intrarea liberă la poporul alegător, în tribune nu au fost decât câteva mii de timişoreni.

„Ce echipă joacă? Nu e Poli nu?”, făceau haz de necaz spectatorii. Arădenii au pus sare pe rană, afişând un banner pe care stătea scris „ACS Recaş nu e Poli”. Până şi pe acoperişurile băncilor tehnice a rămas scris POLI.ro. Când gazdele au tras primul şut mai periculos, atunci s-a mai dezmorţit atmosfera, dar numai pentru câteva secunde. În cea de a doua repriză, singurul lucru demn de remarcat, în prima fază, a fost aprinderea torţelor sun privirile poliţiştilor locali transformaţi în stewarzi  – una la timişoreni şi vreo şase de către galeria arădeană. Timişorenii au avut parte de primul gol înscris de ACS Timişoara în minutul 78- un şut plasat al lui Cristian Boldea care l-a învins pe portarul arădean. După câteva minute a venit rândul oaspeţilor să se bucure, după ce Cornelius Miron a restabilit egalitatea după un şut din interiorul careului. Meciul s-a terminat 1-1, ACS Poli Timişoara plecând la vestiar după ce a fost aplaudată de cei aproximativ 80 de puştani care  au ocupat locurile galeriei. Plus primarul Nicolae Robu de la tribuna oficială.