BC Timișoara pierde la Pitești la scorul de 76-65

0

BCT-ROVINARI03_resize

Cealaltă echipă alb-violetă din Liga națională a fost din nou nașul ”leilor” din Banat într-un moment în care echipa avea mare nevoie de victorie, la fel cum s-a întâmplat sezonul trecut în retur, dar și în finala Cupei. După ce au învins liderul CSM Oradea pe teren propriu, bănățenii nu au reușit să facă la fel în Trivale, unde au fost dominați clar de gazde. Piteștenii au tras tare în acest meci încă de la început, cu gândul că încă mai pot prinde play-off-ul. Elevii lui Tudor Costescu au fost la conducere încă din primele minute, iar Timișoara a preluat conducerea doar la 9-10 pe tabelă și au egalat la 14, însă sfertul s-a terminat 17-14. BC Timișoara a început mai bine sfertul al doilea, iar Ivan Jelenic a marcat de două ori de la 3 puncte, parcă pentru a demonstra că nu a fost ținut degeaba pe bancă în ultimele meciuri.

La jumătatea sfertului, piteștenii au revenit la 24-24, iar la vestiare s-a intrat cu 35-30.

”Leii” din Banat puteau reveni de la această diferență dacă ar fi reușit să strângă rândurile. Acest lucru nu s-a întâmplat însă. Gazdele s-au distanțat tot mai mult în sfertul al treilea, pe care l-au terminat cu un avans de 6 puncte, pentru scorul de 52-46. Cu trei minute înainte de final, elevii lui Srdjan Jovanovic ar fi putut reveni după ce au strâns scorul la 65-60. Luciditatea a lipsit pe final echipei din Banat. Piteștenii nu au dat greș la duelul liberelor de pe final, iar o minge scăpată de Zlatko Jovanovic cu 1 minut și 20 de secunde înainte de final a adus a șaptea înfrângere pentru BC Timișoara în sezonul regulat. Dominique Archie a fost cel mai bun marcator al Timișaorei, cu 15 puncte. Jelenic și Johnson au marcat câte 9 puncte, iar Gallimore și Tuljkovic câte 8. De la BCM U Pitești, Barac nu și-a dezmințiti statistica de marcator și a reușit 20 de puncte. Marcel Jones a fost însă omul decisiv pe final, cu 18 puncte, dintre care majoritatea în ultimul sfert. De asemenea, Popovic a mai marcat 15 puncte. ”Leii” din Banat au ocazia să își lingă rana vinerea viitoare, când joacă acasă cu Dinamo, codașa Ligii naționale.