Încă de la instalarea sa în funcția de primar al Timișoarei, Nicolae Robu a dorit să se impună mai ales prin ritmul alert în care își desfășoară munca. Nu au fost puține situațiile în care anunța proiecte despre care șefii de direcții din primărie nu puteau oferi detalii sau ședințele consiliului local în care proiectele introduse suplimentar erau aproape la fel de multe ca și cele de pe ordinea de zi, mereu cu scuza că “muncim rapid”. Astăzi, s-a demonstrat că nici măcar Direcția de Comunicare a primăriei, „mâna dreaptă” a primarului în relația cu presa, nu ține pasul cu edilul șef. Jurnaliștii au fost anunțați la ora 10.48, printr-un email, că primarul va efectua o vizită, în următoarele 10 minute, în Piața Traian, pentru a vedea cele 111 garsoniere nefinalizate, dar intabulate de primărie despre care viceprimarul Traian Stoia anunța vineri. Ajuns la fața locului cu vicele Stoia, Robu s-a pus pe dat declarații, în stilul caracteristic.
„Vom avea o ședință de consiliu și la rectificarea de buget vom aloca suma necesară finalizării. Sigur că vom avea nevoie de o analiză pentru a vedea suma la care se ridică lucrările”. Primarul nu a putut explica modul în care au fost intabulate aceste gasoniere sau în cât timp ar putea fi ele finalizate. „Avem mari probleme de evidență legate de valorile acestui oraș, o să le descoperim așa, din mers”, a liniștit Robu.
Cât despre pedepse pentru cei care se fac vinovați de faptul că au semnat de primire pentru acele garsoniere care sunt nefinalizate făcând posibilă intabularea lor, măsurile pot să mai aștepte. Primarul a spus că va comanda o achetă în primărie, dar aplicarea de pedepse nu ține de el. Iar în legătură cu faptul că presa a fost anunțată cu zece minute înainte, primarul a explicat că nici el nu știa că va merge astăzi în Piața Traian și că a decis pe ultima sută de metri acest lucru. Robu nu este la prima acțiune de acest gen. Cu ceva vreme în urmă, invita doar televiziunile laî nceperea lucrărilor de la subpasajul rutier de la Michelangelo.