Formaţii din patru ţări vor participa la semifinala punk, rock şi metale...

Formaţii din patru ţări vor participa la semifinala punk, rock şi metale din Timişoara. Vezi recitalul trupei Grave For Sale VIDEO

0
DISTRIBUIȚI

graveforsaleUltima semifinală a concursului GBOB România, va avea loc în data de 29 octombrie, la Timişoara, etapa dedicată genurilor punk, rock şi metale urmând să aducă în oraşul nostru formaţii din patru ţări: România, Ungaria, Serbia și Italia. Trupele înscrise pentru această semifinală sunt Anima Draconis (Timișoara), ApocalipS (Sânnicolau Mare), Biirds (Békéscsaba, Ungaria), The Case (Timișoara)
Concret (Buziaș), Different Class (Timişoara), Divided (Budapesta, Ungaria), Dungaree (Hódmezővásárhely, Ungaria), Mere (Timişoara), Overtone (Jimbolia), Poșta Mare (Timișoara), Sequence (Senta, Serbia), Sonatic (Timișoara) twoas4 (Grosseto, Italia), Untold Faith (Carei) şi Virrasztók (Pécs, Ungaria).


Fiecare dintre formaţiile înscrise vor susţine un recital de opt minute în cadrul concursului, iar în urma deciziei juriului şi a publicului de la faţa locului, două formaţii se vor califica la finala naţională a GBOB România, care se va desfăşura în data de 19 decembrie la Râmnicu – Vâlcea. Zilele trecute, la terasa D’Arc pe Mal a avut loc prima semifinală a concursului GBOB România găzduită de oraşul nostru, dedicată genurilor folk, jazz şi soft-rock, în urma căreia s-au calificat în finală trupele Grave For Sale (Timişoara) şi No Antidote (Craiova). Alături de aceste trupe, în urma celorlalte semifinale, s-au mai calificat pentru finala naţională Vespera, Face Today, I m the trip, Invader, Basska, The Purple Dandies, Baby Elvis, N.O.R., Wildchild, Anemic Disco, FUNKorporation, The Pinwheels, The Krypton Sparks şi Nouă Ani Lumină. Concursul GBOB România 2015 a căpătat o anvergură internațională în doar câteva luni de la lansare, devenind un eveniment cultural cosmopolit și multietnic. Concursul național GBOB România s-a organizat cinci ani la rând între 2007 şi 2011. Câștigătorii au fost: Grimus (2007), The Marker (2008), PhenomenOn (2009) White Walls (2010) şi Manfellow (2011). Ultima semifinală din acest an a concursului va avea loc la clubul Daos, de la ora 21, iar biletele pentru acest eveniment costă 15 lei.

LĂSAȚI UN MESAJ

Introdu rezultatul corect * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.