Surpriză REFUZATĂ în Gruia. CFR Cluj a primit două penalty-uri pentru un...

Surpriză REFUZATĂ în Gruia. CFR Cluj a primit două penalty-uri pentru un punct cu ACS Poli Timișoara UPDATE Ce a spus Ionuț Popa despre arbitraj

1
poli cfr cluj02_resize
Alin Șeroni, ACS Poli

Văzută aproape victimă sigură în Gruia, ACS Poli Timișoara a obținut un rezultat pozitiv după un meci cu câteva faze controversate. Octavian Drăghici a marcat o ”dublă” cu CFR Cluj însă meciul s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, după ce amfitrionii au beneficiat de două penalty-uri, ambele transformate de Nascimento!

Partida din Gruia a început sub controlul gazdelor. Totuși, atacurile CFR-ului în prima repriză au suferit, poate și pentru că jumătatea de teren a timișorenilor era înghețată. Conducătorii clujenilor considerând că instalația de încălzire e o cheltuială de nesuportat.

În aceste condiții ACS Poli avea să deschidă scorul, nu foarte surprinzător. Căci în minutul 34 Camora scotea de pe linia porții șutul lui Bogdan Străuț. La faza următoare Croitoru execută un corner care e până la urmă convertit în gol de Drăghici, una dintre revenirile-surpriză în primul 11 la bănățeni. Mai mult, dacă în meciul precedent timișorenii au fost cei care s-au plâns de cel puțin un gol încasat din ofsaid. În minutul 41, același Tavi Drăghici profită de o respingere greșită și face ca tabela să arate un uluitor 2-0 pentru oaspeți. Atacantul aflându-se într-o poziție suspectă în momentul șutului lui Poparadu. Avantajul generos rezistă însă doar două minute, căci acțiunea mutată la poarta cealaltă aduce primul penalty pentru CFR.

Artean comite un henț în încercarea de a respinge un balon și Nascimento îl învinge pe Straton de la punctul cu var camuflat de zăpada din careu.

Toată lumea aștepta asaltul alb-vișiniilor în repriza a doua. Unul care părea pe drumul cel bun, cu ajutor de la ”centru” însă. Andrei Chivulete dă impresia că a tras cu ochiul la reluările Digi la al doilea gol timișorean și acordă un nou 11 metri, foarte ușor, pentru un atac al lui Străuț asupra lui Juan Carlos. Nascimento (min. 56) transformă cu același calm pentru 2-2. În continuare CFR Cluj a avut inițiativa, dar diferența din clasament nu s-a văzut așa de mult. Șeroni, tipic, pe contraatac (68), respectiv Bud (79) și-au trecut în cont alte șanse notabile.

Remiza nu o ajută foarte mult pe ACS Poli, în condițiile în care ASA a câștigat din nou și s-a depărtat la +4 după această rundă. Totuși, atât mureșenii, cât și Pandurii, au probleme financiare mai grave ca bănățenii. Trupa lui Ionuț Popa așteaptă acum vineri replica Voluntariului lui Florin Marin.

CFR Cluj: Vâtcă – Lopes, Larie, Horj, Camora (cpt.) – L. Rus, Nascimento – Chiriță (59 Păun), Omrani (46 Juan Carlos), Nouvier – Bud (79 Negruț). Pe bancă: Mincă – Peteleu, Mureșan, Ene. Antrenor: Vasile Miriuță.

ACS Poli Timișoara: Straton – B. Străuț, Bocșan, Scutaru, Șeroni – Artean, Poparadu – Bărbuț (90+2 Popovici), Croitoru (cpt. 80 Cârstocea), Doman (83 Vădrariu) – Drăghici. Rezerve: Curileac – Neagu, Mailat, Roșu. Antrenor: Ionuț Popa.

UPDATE Ionuț Popa: ”Am bulan”

Antrenorul Ionuț Popa și-a păstrat ”flerul” la declarații. ”Am avut o discuție la finalul meciului cu Chivulete. Și-a cerut scuze și îl cred că e sincer, mi-a spus că: Dacă a greșit nu a fost cu intenție. …Am primit gol din ofsaid la Craiova. Azi întâmplător au scos-o de pe linia porții și am fost egalați cu două de 11 metri… Și acest teren demonstrează că am ce am cu vorba președintelui, nu mi-o pot scoate din cap. Inclusiv terenurile ar trebui să fie bine făcute”, a declarat tehnicianul lui ACS Poli la Digi Sport.

Întrebat de Tavi Drăghici Popa a răspuns: ”Sunt bulangiu ce să spun, așa se spune în fotbal, am bulan. Îi mai scot la rampă, dar nu am niciun merit, e al lor. Gazdele au adoptat o tactică bună, cu două vârfuri… noi am încercat pe contraatacuri rapide, dar nu am reușit. Dacă Bărbuț dă două goluri cu Steaua îl dăm gratis”.